УМБАЛ "Александровска" разкри отделение по ангиология

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:51 / 10.02.2022
864
УМБАЛ "Александровска“ разкри отделение по ангиология, флебология, ендоваскуларно лечение и лечение на периферносъдова болест, информираха от болницата. То е в структурата на Клиниката по кардиология, което ще се ръководи от доц. Светлин Цонев, дм – специалист по кардиология, ангиология и флебология с над 10-годишен опит и научни интереси в областите: микроваскуларна дисфункция, сърдечно-съдови образни методи (ЕхоКГ, SPECT, CT) и невро-вегетативна регулация. Специализирал е в Румъния, Германия, Испания, Хърватска. Автор е на 40 научни публикации.

Отделението по ангиология, флебология, ендоваскуларно лечение и лечение на периферносъдова болест разполага със най-съвременното оборудване за комплексна оценка на пациенти с ПАБ чрез методите на инвазивната и неинвазивната диагностика. Лекарите имат по две специалности (ангиология и кардиология), теоретична и практическа подготовка за медикаментозно и интервенционално лечение на артериалните и венозните съдови заболявания.

Периферната артериална болест (ПАБ) засяга контингент от над 300 000 души у нас и обхваща основно атеросклеротични заболявания при високорискови групи пациенти – диабетици, с фамилна хиперхолестеролемия, с множество рискови фактори като тютюнопушене, повишен холестерол, възпаление и др.

Ултразвуковата доплер технология е безболезнен и безвреден метод за диагностициране на пациенти с мозъчно-съдова (стеснения на сънни артерии), периферна и артериална болест на висцералните съдове. Тя не замества ангиографското изследване, но ориентира до голяма степен за наличието на съдови промени в изследваната зона, посочват от болницата.

От там уточняват, че доплеровото изследване на периферните съдове е препоръчително за пациенти над 65 години, особено ако имат бъбречни заболявания или са пушачи, хипертоници и диабетици. Измерването "индекс глезен/ръка" служи за оценка проходимостта на артериите на крайниците и за определяне риска от атеротромбоза. Разликата в артериалното налягане на ръцете и краката е сигнал за наличието ПАБ. При пациенти с артериални съдови заболявания на долните крайници се получава спад на налягането в съдовете на краката. Това е белег за стесняване или запушване на съдовете на крайниците, което се изразява с болки и тежест в краката при ходене.

При наличие на клинични и инструментални данни за ПАБ, пациентите биват оценявани неинвазивно (КТ, МРТ) и инвазивно.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Спиралата на борчовете и защо затънахме до над 420 млн. лева необ...
Шкварек след изтеклия запис: С кои, по-точно, олигарси се борят П...
"Кеш в торби": Изтече скандален запис между Кирил Петков, Асен Ва...
Зрелостници сигнализираха за проблеми и на втората задължителна м...
Гърмежи и валежи до часове
БНБ затяга критериите за отпускане на ипотечни кредити: Ето какви...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).