Учител: Киното предоставя редица възможности на децата да учат и да развиват своите комуникационни умения

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
14:13 / 08.05.2024
1235
Киното като педагогически ресурс и периодически инструмент предоставя редица възможности на децата да учат и по този начин да развиват своите комуникационни умения. Това каза Даниел Симеонов – учител по английски език и основател на кинопаралелка в ОбУ “Неофит Рилски", с. Дерманци в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"Киното е педагогически инструмент за развиване на знания и умения. В дискусиите за филмите се развиват социално-емоционалните им умения, презентационните умения, четивните умения. Но може би едно от най-важните неща е, че киното дава много удобно поле да се развива умението за работа в екип, тъй като децата трябва да се научат да работят в някаква заедност, за да могат да случат крайния проект. И това много добре работи с киното като инструмент.“

Даниел Симеонов сподели още, че в този проект се работи по френската методология CinEd. "Това е платформа и проект, който се случва у нас и в повечето европейски държави, така че това са много конкретни педагогически пътища, които следваме. CinEd е философия за един хоризонтален подход към киното и за срещата на киното като изкуство в класната стая. Той е една прекрасна възможност, тъй като има и ресурси, които са специално разработени за учители, и съответно и за ученици,“ обясни той.

Училището в село Дерманци става иновативно училище през 2019 година с въвеждането на кинообразованието в него. Идеята за тази иновация идва от директора на училището Петя Кръстева, а обучението е поверено на Даниел Симеонов, който е кинорежисьор по образование, което много помага за развиването на различните дейности, свързани с кинообразованието. "Това е нашата четвърта година, в която се занимаваме с кино. То е част от учебната програма, но под различни форми, като извънкласни форми, кръжоци, проекти и т.н. случваме и други киноинициативи в училище. Имаме и своя кинозала, която е напълно оборудвана и модерна,“ уточни той.

По думите му трябва да има институционално разбиране за важността на киното като част от учебната програма. "Той е легитимен педагогически инструмент в държави, като Франция, в Португалия, страните от Европейския съюз, които имат специална национална стратегия за развитието на изкуствата в образователната система. В Много европейски страни това е факт, то е част от голямата концепция за развиването на новите грамотности, които са ни необходими а бъдем адекватни на ХХI век, като една от тях е медийната грамотност, а вече говорим и за кинограмотност.“

На 10 май от 19.00 часа ще се проведе събитието "Кино в училище – защо и как?“, организирано от "Заедно в час“/Teach for Bulgaria и PhotoSynthesis, лектор на което ще бъде Даниел Симеонов. Събитие е благотворителна кауза, където ще обсъди подробно  за това как киното въздейства на децата, така че те да са полезни на себе си и на обществото.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: По Черноморието ще преобладава слънчево време
Няма да има извънредно заседание на парламента днес, неуспешен бе...
Неделното извънредно заседание не събра кворум при първата регист...
Премиерът Главчев на Околчица: Дълбок поклон пред всички загинали...
Министър Коритарова: Ремонтите по тунелите "Топли дол" и "Правешк...
Meteo Bulgaria с ексклузивно предупреждение: Най-висока степен на...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).