Удариха две фирми, продавали овче сирене с краве мляко, с над 1 млн. лв. 

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:49 / 23.04.2025
1246
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи санкции на две млекопреработвателни компании заради установено наличие на краве мляко в продукти, етикетирани като овче сирене. Наложената глоба надхвърля 1 милион лева.

Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации за несъответствия в съдържанието на овче сирене през 2023 година.

От комисията уточняват, че публикациите са на "Сдружение за достъпна и качествена храна" и на Българското национално радио. В тях се посочва, че след проверка на сдружението "едно от пет овчи сирена, е направено само от овче мляко, останалите са смес" - овче с краве мляко.

КЗК се позовава и на Агенцията по храните, която след сигнал е взела проби от произволно избрани партиди от двете предприятия, изпратила ги е в хърватска лаборатория, която потвърждава наличието на краве мляко в овчето сирене, като в едно от овчите сирена е открито 63% краве мляко, с възможно отклонение от 7.55%, а в сирене на втората фирма - 7% краве мляко, предаде BG on Air

Проблемните партиди сирене са изтеглени от пазара

И двете фирми оспорват твърденията на Агенцията по храните и на Сдружението за достъпна и качествена храна за установено наличие на краве мляко в овчето сирене.

В решението си КЗК приема, че нарушенията на двете мандри са продължили кратко и са леки, но "предвид характеристиките на продуктите, неблагоприятните последици биха могли да доведат до значителен негативен ефект върху конкуренцията".

Затова комисията налага глоби, които са съответно 0,3 и 0,1% от оборота на фирмите. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Петър Витанов: Президентът Радев има огромния потенциал да промен...
Три земетресения в рамките на минути, едното в България
Ще си купуваме по-евтини домати, краставици и сирене, но млякото ...
Прокуратурата разследва смъртта на детето, което издъхна напът за...
Проф. Румяна Коларова: Успехът на това правителство не бива да се...
Експерт: Голяма подигравка с потребителите е да се замразява месо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).