Уникални автентични носии събра "Рожен" 2023

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:33 / 16.07.2023
2844
Над 90 участници се включиха в конкурса за автентична мъжка, женска и детска народна носия на "Рожен" – Събор на народното творчество и животновъдство 2023. Те показаха невероятна палитра от багри, шевици, пъстри престилки, разноцветни сукмани и мъжки премени, съхранени и предавани от поколение на поколение. За това съобщиха на официалния сайт на събора. 

Чаровната Иоанна Георгиева, на 3 години, от с. Милковица спечели първо място при автентичните детски носии. Първа награда за автентична женска народна носия получи Мария Поппалова от Смолян за наследствената родопска носия на своята баба. На второ място журито класира дошлата за първи път на Роженския събор Невенка Костадинова от Босилеград, Сърбия, която бе пременена с автентична шопска носия, характерна за западните покрайнини. Присъдени бяха две трети места - на Стаматка Кирилова от с. Соколово, община Балчик и на Севда Апостолова от с. Беден, община Девин.

При мъжките носии първото място отиде при Герасим Герасимов от с. Китово, община Видин, а втори стана Ивайло Михайлов от с. Блатешница.

След грандиозната родопска вечер, в която над планината екнаха стотици гайди и гласовете на най-добрите родопски изпълнители, днес "Рожен" 2023 продължава с фолклорния конкурс, а имената на най-добрите певци, инструменталисти и състави ще бъдат обявени в 14,00 ч.

Историческа възстановка на клубовете на Национално дружество "Традиция" и "Родолюбие" ще върне времето назад и ще припомни сраженията на средногорския полк на полк. Владимиров Серафимов при Алами дере, довели до Освобождението на Родопите по време на Балканската война.

На Роженските поляни и днес ще има изложение на занаяти, мобилна музейната експозиция, специализирано изложение на чистопородни животни, млечни и месни храни от фермата, кулинарни демонстрации, спектакъл на Прабългарска школа "Бага-Тур", Детската творителница и големи празнични хора.

"Рожен" 2023, по традиция, съчетава етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти.

Изданието отбелязва 125 години от началото на Роженския събор, превърнал се в символ на силната вяра в корените, традициите и духа на българската нация и 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.

Роженският събор бе възстановен и обновен през 2015 г. от Фондация "Наследство в бъдещето", и оттогава се организира от Сдружение "Рожен – Наследство в бъдещето" в партньорство с Община Смолян.

Медийни партньори на изданието през 2023 година са Българска телеграфна агенция, Българско национално радио, радио "Веселина".

Виж коментарите (0)

Още по темата (31):
03.01.2024 Съветници от БСП скочиха на президента заради пилона на Рожен
24.07.2023 Появи се абсурден колаж в мрежата на пилона на Рожен
17.07.2023 Над 300 000 българи от цял свят събра Рожен 2023
17.07.2023 Мъжка автентична носия на повече от 100 години спечели първо място на събора "Рожен 2023"
16.07.2023 Започна голямото прибиране от Рожен
16.07.2023 Последен ден от събора "Рожен 2023", ето каква е програмата
Още новини от Национални новини:
Песен на Българското училище "Иван Вазов" в Париж се цели в рекор...
Кондева за частната детска болница: Спрямо мен не е упражняван ни...
Кандидатите от ГЕРБ-СДС в Кочериново: За нас е важно всяко едно н...
Енергийният министър: Няма да има съществено поскъпване на тока
НИМХ с най-актуалната прогноза за следващите дни
Проф. д-р Костадин Ангелов: Сухиндол има неразкрит туристически п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).