Управляващите решиха за хартиените бюлетини

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
21:35 / 18.03.2025
922
Партиите от управляващото мнозинство се обявиха за запазване на хартиените бюлетини. Това стана ясно по време на продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс преди второ четене. Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети на първо четене, съобщи БНР.

Дискусията беше организирана от Комисията по конституционни и правни въпроси, чийто председател – Анна Александрова от ГЕРБ-СДС, се мотивира така:

"Ние, управляващото мнозинство, не желаем да отпадне хартията".

Според нея отпадането на хартиената бюлетина ще откаже още хора от гласуването.

От ДПС-ДПС подкрепят позицията на трите партии от управляващото мнозинство, но предложиха компромисно решение.

Ваня Василева:

"Не можем и не искаме да лишаваме българския избирател от правото да гласува с хартиена бюлетина. Направили сме предложение - след като избирателят гласува с хартиената бюлетина, още в тъмната стаичка да има сканиращо устройство, в което избирателят поставя бюлетината".

Анна Александрова допусна, че е възможно това да се въведе експериментално в секции в трите най-големи градове, но напомни, че в бюджета не са предвидени средства за сканиращи устройства. Според нея работещото решение за следващите избори е във всяка секционна избирателна комисия да бъдат включени юристи, учители и представители на държавните институции, за да се избегнат грешки при броене на бюлетините. Предложението ѝ срещна възражение от представителите на ЦИК, които напомниха, че и сега трудно намират юристи за 265-те общински избирателни комисии.

Тъкмо заради липсата на достатъчно подготвени хора част от участниците в дискусията се обявиха против идеята за създаване на регионални преброителни центрове. Друг аргумент е, че така няма да може да се установи къде са допуснати грешки, ако се стигне до повторно преброяване.

По време на дебата се чуха и предложения, които не са залегнали в приетите на първо четене проекти на 5 от парламентарно представените партии. Сред тях - увеличаване на прага за влизане в НС от 4 на 6%, въвеждане на образователен ценз за членовете на секционните избирателни комисии, опростяване на изборните протоколи и други.

"Вътре има неща, които ако се приемат, ще имаме абсурдно законодателство", предупреди зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов. 

Следващата дискусия ще се проведе идния вторник. Тогава експерти и депутати ще обменят мнения за подобряване работата на секционните избирателни комисии и избирателните списъци.

Виж коментарите (2)

Още по темата (564):
01.05.2025 Зафиров: За съжаление опозицията продължава да хаби ценно парламентарно
време
01.05.2025 Гуцанов: Адекватните доходи от достоен и оценен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата
30.04.2025 Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на BG-ALERT
30.04.2025 Кабинетът се погрижи за препитанието на близо 7 хил. българи
30.04.2025 Кабинетът разреши използването на водите на река Арда за напояване на земеделски земи в Гърция
30.04.2025 Почти всички министри стават част от Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).