В момента има многобройни варианти на SARS-CoV-2 с мутации

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
17:24 / 27.03.2021
2018
До декември 2020 г. са разработени 9 различни ваксини срещу SARS-CoV-2, пише норвежкият д-р Терхе Йоханнесен,главен медицински директор и главен редактор на изданието NEL и най-посещавания здравен портал NHI.no.

Доказано е, че ваксините Pfizer и Moderna осигуряват повече от 94 процента защита срещу Сovid-19. Въпреки това, новите варианти на вируса, които постепенно се появяват, предизвикват опасения сред хората за ефекта на ваксината.

Наскоро проведени проучвания с AstraZeneca, Johnson & Johnson и Novavax показват по-малък ефект и географски различия в ефикасността. Което може да означава, че неутрализиращи устойчиви видове може да са допринесли за тези резултати.

Факт е, че в момента има многобройни варианти на SARS-CoV-2 с мутации в spike (шиповия) протеин, което е точката на атака на ваксините. В проучване, което вече е публикувано, са взети кръвни проби от 99 участници, получили една или две дози от ваксината Pfizer или Moderna. След това специалистите изследваха  индуцирани антитела срещу копия на вирусите (псевдовируси), които са били преработени, за да имитират 10 глобални циркулиращи варианти.

Пет от 10-те варианта са силно устойчиви на неутрализация, дори и в случаите, когато участниците са получили две дози от ваксината. Всички тези 5 силно устойчиви сортове са имали мутации в spike протеин, подобни на тези, намерени в Южна Африка и две разновидности, които се разпространяват бързо в Бразилия. В комбинация с предишни проучвания изследователите установили, че количеството на неутрализиращи антитела е 5-6 пъти по-ниска срещу вариантите от Бразилия. Срещу варианта на вируса от Южна Африка, неутрализирането спада с 20 до 44 пъти.

Вариантът на вируса, който сега циркулира в Ню Йорк (E484K мутация), също изглежда по-резистентен към ваксините.

Това проучване показва, че относително малко мутации могат да доведат до значителни увреждания на ваксините. Клиничното значение на това в момента е несигурно, но резултатите показват потенциала на вирусните варианти да се избегне имуно-неутрализиращия ефект на ваксините.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Национални новини:
Увеличиха заплатите на тези служители
ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на...
НСО с позиция срещу твърдения на Денков: Охраната не му била отне...
Проучване на "Екзакта Рисърч Груп": ГЕРБ-СДС с над 9% преднина пр...
БНБ: Външният дълг на България нарасна с над 160 млн. евро за год...
Главчев с важна среща, разговаря с представители на Националния с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).