Валентина Стоева: Такса при повторно явяване на матура за повишаване на оценката гарантира, че ученикът ще дойде на изпита

Автор: Харитина Агопян
Коментари (0)
10:01 / 29.03.2024
1376
На пръв поглед таксата за повторно явяване на матура е странно решение, но всъщност тя е гаранция, че ученикът, който иска повишаване на оценката, ще се яви на изпита. Това каза Валентина Стоева, основател на фондация "Детски книги“, в предаването "Денят на фокус" на радио "Фокус". Тя се бори за функционалната грамотност на децата в училище. Нова наредба за оценяване, предложена от МОН, гласи, че 12-класниците, които искат повторно явяване на матура, ще трябва да го платят. Таксата е 30 лв. Предстои да разберем дали промяната ще бъде приета.

“На пръв поглед тази мярка звучи много странно. При внимателен прочит на предложените текстове стана ясно, че мярката всъщност е за ученици, които искат да повишат оценката си. Това е матура по допълнителен предмет, който би им трябвал за кандидатстване в университет. Ако се замислим как се организират тези изпити - квестори, реорганизация на учебния ден, ангажиране на изпитна комисия - всъщност тази мярка започва да добива смисъл", смята Стоева.

В този случай парите биха били гаранция, че след цялата организация, осигурена на зрелостника за повторно явяване, той наистина ще се яви. “Иначе данъкоплатците биха били недоволни, ако се отдели голям ресурс за организирането на такъв изпит, а кандидатът реши в последния момент да не се яви", уточни Стоева.

“Не става дума за плащане на изпит, ако ученикът е бил скъсан на матурата, а ако желае да се яви втори път за повишаване на оценката", уточни Стоева.

Министерство на образованието има нужда от тези средства. “Знам, че бих се радвала, ако въпреки че са малко, парите от тази такса се инвестират в училищни библиотеки и назначаване на училищни библиотекари. Тогава няма да се говорим за лоши резултати от оценявания. Учениците имат нужда от развитие на читателската култура, което няма как да се случи само в рамките на уроците по български език и литература", смята тя.

Училищните библиотеки могат да допринесат за цялостно развитие на обществото ни и да помогнат на учениците да извличат важното от информацията и да я анализират. Това четене с разбиране е важно не само за уроците по литература, а за всеки един предмет, подчерта събеседникът.

Валентина Стоева оърна внимание колко голямо е значението на четенето, преди детето да тръгне на училище. Според нея, на него трябва да се набляга вкъщи и в детската градина. “Когато възрастният чете книга на детето, той му дава допълнителна информация по темата, по която се чете и това обогатява знанията. Не е справедливо да очакваме единствено от

учителите да учат децата да четат, това трябва да бъде редовна дейност вкъщи и преди първи клас", каза още Стоева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (5):
29.04.2024 Във Варна вече има професионална паралелка за "Дентален асистент" и "Сценичен костюм"
26.04.2024 Ето колко ще струва на зрелостниците явяването на матура втори път
12.04.2024 МОН издаде важна заповед, свързана с външното оценяване за 10-ти клас!
29.03.2024 Омбудсманът Ковачева: Въвеждането на такси за повишителна матура е
незаконно
28.03.2024 Дигитално помагало ще помага на зрелостниците за матурите
Още новини от Национални новини:
Синоптикът Петър Янков: Всички големи градове имат този проблем
Доброслав Димитров, БАСКОМ: Не смятам, че електронното гласуване ...
Главчев предупреди за изборите: Вчера разбрах за едно предизвикат...
Ивелина Рускова: Около 200 000 двойки в България се сблъскват с р...
Румен Радев за промените в Закона за хазарта: Чакам експертите си...
Радев: Всяка партия трябва да заяви защо иска властта


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).