Водолаз: Черно море в момента е най-големият музей на света

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:11 / 09.09.2016
1786
Над 300 малки делфина са загинали в акваторията на българското крайбрежие. В Турция и Румъния положението също е много тежко. Предполага се, че това е само 10% от общия брой. Данните изнесе в "Денят започва" по БНТ водолазът Михаил Заимов.

Голяма е вероятността това да е причинено от бракониерски мрежи, каза още той. Проблемът с бракониерството според него може да се реши на правителствено ниво между България и Румъния, тъй като голяма част от бракониерите са в румънски икономически територии. Голяма част от корабите са турски, но има български бракониери.

Според Заимов Черно море в момента е най-големият музей на света. Това се дължи на сероводорода, който не позволява гниене на органичната материя. Проектната програма, работила по "Южен поток", е открила 137 кораба само по протежението на тръбата между Николаев и Варна. Ако изследването се разпростре по цялата територия на Черно море, ще се убедим, че имаме един богат музей и голям ресурс от данни, обясни водолазът.

За втора година тече и проектът на Центъра за подводна археология в Созопол и университета на Саутхамптън за изследване на южната част от Черно море. Работи се със сериозни изследователски кораби и тази година ще се пуснат големи роботи, за да изследват обектите и аномалиите, открити при миналогодишното геофизично изследване на дъното. Вероятно първите резултати от това търсене ще са ясни към началото на 2017 година.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова: Спрете движението незабавно на пътя Радомирци – Т...
Цяла България потъна в скръб след новина от последните минути
Кадри от инцидента, в който ТИР се врязва в бензиностанция край Р...
Наталия Киселова посети първия в България паметник на светите бра...
Каракачанов: Първоначалният вариант на кирилицата е поръчка на бъ...
След трите катастрофи с тирове край Радомирци: Диана Русинова и Е...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).