Започна строежът на най-дългия пътен тунел, изграждан досега у нас

Автор: Стоян Маджиров
Коментари (3)
10:24 / 23.10.2019
3843
Започна строителството на тунел "Железница“ от автомагистрала "Струма“, както и на пътните участъци непосредствено преди и след него. Съоръжението ще е с дължина около 2 км и ще бъде най-дългият пътен тунел, изграждан досега у нас. Изпълнението е обособено в три части - тунела, пътя преди и след него, за да може на обекта да се работи едновременно и да завърши в срока на Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.

Тунелът ще бъде с две отделни тръби за движение. Дължината на всяка ще е около 2 км. Съоръжението ще бъде с всички необходими системи за енергоефективно осветление, вентилация, видеонаблюдение, пожароизвестяване, интелигентна система за управление на трафика, аварийни SOS кабини, електронна система за контрол на достъпа и т. н. Ще бъде изграден и обслужващ тунелен път при южния портал на тунела откъм гр. Симитли, площадка за хеликоптер, два моста над Суха река, които са съответно 108 м и 18 м, подпорна стена и др.

Изпълнител на тунел е Консорциум "АМ СТРУМА ТУНЕЛ 2018“, в който участват: "ДЖИ ПИ ГРУП“ АД, "ГЛОБАЛ КЪНСТРЪКШЪН“ ООД и "ВИА ПЛАН“ ЕООД. Стойността на договора е 185 370 370, 37 лв. без ДДС. Строителният надзор е на "План Инвест Железница“ ДЗЗД. В обединението участват: "ПЛАН ИНВЕСТ ПЛОВДИВ“, "ИНФРА ПРОЕКТ КОНСУЛТ“ ЕООД, "Аскос 03“ ЕООД, "СЪРЧ КОРПОРЕЙШЪН СРЛ“. Стойността на договора е 3 994 440 лв. без ДДС.

Участъкът преди тунела, пътувайки от София към Кулата, е с дължина 720 м. Включва и обслужващ тунелен път при северния портал и мостово съоръжение. Отсечката ще бъде изградена от ДЗЗД "Железница - Север“, в което са: "ГБС Инфраструктурно строителство“ АД, "Главболгарстрой“ АД и "Главболгарстрой Интернешънъл“ ЕАД. Стойността на договора е 29 985 345 лв. без ДДС. Строителният надзор е възложен на ДЗЗД "ТЕС Консулт“, в което са: "СТРОЛ 1000“ АД, ТРИ-ЕС“ ЕООД и "ЕКСПЕРТ ДЕСИЖЪНС“ ООД. Техният договор е за 599 783 лв. без ДДС.

Отсечката след тунела е с дължина 1,4 км. Ще бъдат построени селскостопански подлез, подпорна и укрепителна стена, отводнителни съоръжения, изграждане и реконструкция на инженерни мрежи и др. Изпълнител на строително-монтажните работи е "ПСТ ГРУП“ ЕАД. Стойността на договора е 18 442 297,40 лв. без ДДС. Строителният надзор е на ДЗЗД "ПЪТКОНСУЛТ 2000-КОНСУЛТ 64“, в което са: "ПЪТКОНСУЛТ 2000“ ЕООД и "КОНСУЛТ 64“ ООД. Техният договор е за 465 222 лв. без ДДС.

Автомагистрала "Струма“ е част от коридор "Ориент/Източно Средиземноморие“, свързващ Видин с Кулата, и по нея преминава пътният трафик за Гърция. Направлението се използва като най-кратък маршрут между Западна, Централна Европа и Бяло море, а също и като връзка на Европа с Азия.

Проектът ще се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет чрез ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (3)

Още по темата (46):
12.02.2025 МС прие Пътна карта за довършването на АМ "Струма"
16.01.2025 Девет фирми се борят за двата километра между АМ "Струма" и ГКПП "Кулата"
04.07.2024 Вижда се края на сагата с довършването на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле
24.06.2024 Шофьорите да внимават по АМ "Струма", ето какво предстои
13.06.2024 Екоминистерството разреши строежа на източното платно на АМ "Струма" извън дефилето
20.02.2024 Председателят на НС, премиерът и двама министри откриха най-дългия тунел "Железница" на автомагистрала "Струма"
Още новини от Национални новини:
Ето какво показа проверката на фирмата, репатрирала катастрофирал...
Как и до кого да подадем сигнал ако не сме доволни от оказана мед...
Директорът на полицията в Хасково подаде оставка, а Митов я прие
Даниел Митов: Когато е бил подаден сигналът към МВР, момичето в Х...
Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата
Патриархът от Варна: Самостойната православна църква, нашата азбу...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).