Зарица Динкова: Очакваме силен зимен сезон, отчичаме ръст на туристи

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:59 / 20.01.2024
1945
Министерството на туризма очаква силен зимен сезон. Вече се отчита ръст на туристите. Това коментира в ефира на NOVA ресорният министър Зарица Динкова. По думите й засега няма да се вдигат туристическите такси. А страната ни се опитва да привлече  висок клас туристи. 

"Основната тема, която се дискутира, са допълнителните такси основно във висок сезон, в места, в които имаме свръх туризъм. Затова работим и ние - правим реформите си в маркетинга и рекламата, полагаме усилия, за да имаме повече туристи. Дай Боже да стигнем до проблемите със свръх туризма. От друга страна работим, така че да имаме колкото се може по-малко проблеми, дори когато се увеличи потокът от туристи, т.е. да имаме един висок клас турист, които да ползват широк спектър от услуги", заяви Динкова.

Тя похвали проектите на малките общини Дългопол, Малки Чифлик и Провадия, които искат да покажат традициите си. "Това е подходът да се конкурираме – да показваме цялото си богатство", коментира Динкова.

Тя отхвърли критиките към тази програма за реклама, които бяха отправени във Велинград. "Програмата мина през системата за национални инвестиции, оцени се съвсем прозрачно. Критиката беше персонална, от тесен и фокусиран кръг. С Велинград работим много добре – и с местните власти, и със спа асоциацията", заяви Динкова.

Що се отнася до цените в зимните курорти, ресорният министър коментира, че има все по-качествени събития, все повече туристи и събития, които ни поставят на международната карта. "Цените се увеличават навсякъде, услугите не са евтини, туризмът не е евтина услуга. Въпросът е да повишим качеството на живот на хората, за да си позволяват повече", каза Динкова.

По думите има ръст и на българските туристи, и на чуждестранните.

"В момента, в който стана кризата между Израел и "Хамас", пренасочихме рекламата към съседните ни пазари. Явно е била правилна стъпка. Турция прави 22% ръст по данните ни от декември. В уикенд и градския туризъм има много нови туристи от Италия, Испания. Италия бележи ръст от 50%", каза Динкова.

"За декември има ръст от 5% сравнено с 2022 г. Очакваме силен сезон, поставихме му добър старт", каза Динкова.

Относно приемането ни в Шенген по въздух и вода тя очаква само позитиви.

Виж коментарите (0)

Още по темата (500):
21.02.2025 Ледно студено и утре във Варна! Вижте какви минимални температури очакваме
18.02.2025 Оранжев и жълт код, НИМХ с предупреждение за Черноморието!
04.12.2024 Черни връх се превърна в ледено кралство
23.11.2024 Бяха забелязани лисици в Оксфордския университет
23.10.2024 ПСС с важно напомняне при излет в планината!
20.10.2024 В сезона на настинките и грипа: Как да различим истинския мед?
Още новини от Национални новини:
МВР обяви обществена поръчка за закупуването на 30 000 икони
Червен код: Силният циклон продължава да вилнее из България
Караджов: Войната на тировете по пътищата няма да бъде толерирана...
Километрично задръстване на АМ "Тракия"!
Учител: Граматиката остава сериозно препятствие за много ученици
Зимата се завърна в края на май: Заваля сняг


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).