Знаете ли къде се намира единствената река в света, която носи името България?

Автор: Цвети Христова
Коментари (0)
13:03 / 06.07.2023
1388
Знаете ли че, единствената река в света, носеща името България (Rio Bulgaria) се намира в Северен Хондурас близо до град Ла Сейба. Sofia24.bg ще ви разкаже как тази река е получила своето име. Тя получава името си от група 130 български заселници в началото на миналия век. Те откриват в джунглата река, несъществуваща на картата до тогава, като решават да я кръстят България в чест на своята родина. Рио Булгария извира в планината Грасиас а Диос в Националния парк Пико Бонито. Името си реката получава от група български заселници в Хондурас от началото на XX век, които откриват река, която дотогава не съществува на картата на Хондурас, и решават да я кръстят на своята родина.

В по-голямата част от течението си реката е заобиколена от труднопроходима джунгла и поради пресечения и силно наклонен терен нейното поречие не е добре проучено. На 14 февруари 2010 г. от Тегусигалпа към изворите на Рио Булгариа тръгва фотографска експедиция, която цели да документира богататите на флора и фауна брегове на реката и да достигне нейните извори. Експедицията се осъществява със съдействието на Дома на културата в Ла Сейба, а в нея взимат участие двама изтъкнати хондураски фотографи - Нимер Алварадо и Марвин Коралес.

Реката е наречена така в чест на нейния откривател, който е българин и е един от първите наши сънародници, заселили се в централноамериканската държава през 20-те години на миналия век. Към днешната дата в Хондурас живеят около 10 000 души с български произход. Всички мъже носят български фамилии, като и повечето жени също са запазили поне едно българско име.

 

През 1928 година в Ла Сейба се заселил първият български емигрант – Борис Петров, който напуснал родния си Белоградчишки край и през Куба се озовал в Централна Америка. Борис си направил бананова плантация и скоро бил последван от други българи. Нашите сънародници били толкова предприемчиви, че скоро построили и железопътна линия. Тогавашният президент на Хондурас дори заповядал хазната да покрие разходите по железницата и поръчал да се построят още километри.

По-късно българите станали работодатели на местните метиси, като дори започнали и да печатат пари. Преди нашите сънародници да се заселят там, местните хора ядяли царевица. Днес повечето хлебарници и фурни са собственост на българи и произвеждат хляб. До 1955 г. край реката съществувало българско селище.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ремонтите по АМ "Тракия" вървят с пълна сила
Брокер: Забравете тази реплика, ако искате да свалите цената на и...
Медицинска сестра показа фиш за заплата
НАП се извини на клиентите си, ще дава заето до края на утрешния ...
Енергийният министър откри най-голямото локално съоръжение за съх...
Глобяват ни, ако пропуснем имунизация или профилактичен преглед п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).