Адв. Георгиев: Въпросителният знак за съдбата на съдебната реформа, корупцията и службите става все по-голям

Автор: Веселка Иванова
Коментари (0)
13:34 / 30.03.2024
1347
Съдбата на съдебната реформа, борбата с корупцията и службите винаги е стояла под въпросителен знак, но на фона на нови избори той става все по-голям и тежък. Това каза за предаването "Нюзрум“ по Радио "Фокус“ адв. Емил Георгиев от Инициативата "Правосъдие за всеки“.

"Направи впечатление, че разпадът в коалиционните взаимоотношения /бел.ред. – между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ/ се случи, тъкмо когато на дневен ред излезе Законът за съдебната власт, който всъщност е скоростната кутия, съединителят между това, което пише в Конституцията и това, което трябва да се случва в съдебната власт в действителност. Друга пречка се оказва бездействието на парламента по избора на състава на Антикорупционната комисия, т.нар. Комисия за противодействие на корупцията /КПК/. Тя трябва да бъде отделена от все още съществуващата КПКОНПИ и да се занимава с провеждане на ефективна политика за противодействие на корупция, разследване на корупционни престъпления и също така с противодействие на конфликт на интереси. Не се е стигнало дотам да бъде избрана самата комисия“, припомни той.

"По отношение на службите още края на миналата година имаше малко позаметен и утихнал скандал в управляващата коалиция, когато се постави въпросът за тяхното реформиране и промяна в личния им състав“, добави адв. Георгиев.

"Тези три огромни теми, които обаче са много съществени за страната ни и за поставените по-големи цели – Шенген, Еврозона и противодействие на вредно вражеско руско влияние у нас – могат да бъдат изпълнени, само ако имаме ефективни постъпления за привеждане на съдебната реформа в действие. Тоест, приемане на новия Закон за съдебната власт, ако имаме действащ Антикорупционен орган – изискване, което ни се постави и от нашите европейски партньори – и съответно, ако имаме в достатъчна степен реформирани и с обновен състав, най-вече що се отнася до ръководството им, специални служби“, отбеляза той.

По повод на последните твърдения за конституционна криза заради шестата поправка на Конституцията, която оряза президентските правомощия по отношение на служебните кабинети, адв. Емил Георгиев обясни

"Винаги има опасност от конституционна криза, включително и при възможно най-добре разписаната Конституция. Опасността най-често произтича не от онова, което е записано в текстовете, а от тяхното прилагане. Ние сме го виждали в миналото, когато при уж по-добре разписана Конституция, бяхме изпаднали в конституционната криза на непрекъснатото назначаване на служебни правителства заради непрекъснатата невъзможност на парламента да излъчи стабилно парламентарно управление. Последните изменения в Конституцията бяха някакъв вид отговор на това политическо развитие от последните години, тъй като то разкри и слабости на основния закон – хипотези, които създателите ми са си представяли като абсолютно изключение – парламентът да не може да формира правителство със съответното мнозинство и да трябва да се стига до служебно назначаване на правителство от президента. В един момент от изключение, това се превърна в опасно правило за република, която по Конституция е приела да бъде парламентарна. Дали тези изменения са възможно най-добрите, остава да видим в тяхното реално приложение. В момента се намираме в тъкмо такава ситуация“.

Той открои като слабост факта, че веднага след приемането на промените в Конституцията, не се пристъпи към допълнителното уреждане в устройствените закони – за БНБ, Сметната палата, омбудсманът и т.н.

Виж коментарите (0)

Още по темата (96):
25.04.2024 Илиана Кирилова: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт и то след произнасяне на КС
24.04.2024 Колегията на държавното обвинение за съдебната реформа: Създава реална опасност за зависимост на прокуратурата
23.04.2024 САЩ посочиха събличането на 400 души в пловдивска дискотека като едно от най-вопиющите превишения на полицейските пълномощия в България
19.04.2024 Д-р Юлиан Войнов: Неработещата съдебна система е причина да няма инвестиции у нас
21.02.2024 След ветото на президента: Правната комисия прие нови промени в НПК
15.01.2024 Разраства се огромен скандал: ПП-ДБ пращат лобист на кредитори и еднополови бракове в Конституционния съд
Още новини от Аналитични новини:
Политологът Антоний Тодоров: Европа трябва да излезе от тоталната...
Чернева: Не виждам как може да бъде отворено отново Френското пре...
Икономист: Минималната заплата трябва да достигне жизнения миниму...
Атанас Пеканов за парите, които трябва да получим по ПВУ: Тези пр...
Политологът Иван Начев: Главчев подходи сравнително несериозно
Проф. Близнашки: По-добре избори, 4 години държавата се намира в ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).