Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Диетата, подходяща за хората с раздразнени черва
Автор: Екип Varna24.bg 15:56 / 14.04.2025Коментари (0)950
©
Почти всеки втори човек има проблеми с червата, особено при хапване на пикантна храна. За някои хора обаче това е хроничен проблем. Учени изследват храните-дразнители и тези, които спомагат за комфорта на чревния ви тракт. Една от най-популярните здравословни диети е FODMAPS.

FODMAPS са група захари, които са несмилаеми или лошо усвоими от някои хора. Работата на изследователи от университета Монаш в Мелбърн разкрива как диета с ниско съдържание на FODMAP може да помогне за намаляване на симптомите на хора, които имат синдром на раздразнените черва (IBS), а други проучвания показват, че намаляването на тези видове захари в диетата може да помогне с някои други условия. Пшеницата е FODMAP.  

Тук обясняваме какво е диета с ниско съдържание на FODMAP и имаме удобно ръководство, което да ви помогне да запомните кои храни могат да предизвикат симптоми ви на IBS. 

Какво представляват FODMAP? 

FODMAP е акроним за ферментиращи олигозахариди, монозахариди и полиоли, които са късоверижни въглехидрати (или захари), които се абсорбират слабо в тънките черва. Те включват фруктани и други захари, като сорбитол, присъстващи в храните. Повечето FODMAP присъстват естествено в храната ни, но някои по-специални полиоли могат също да бъдат добавени изкуствено в преработени храни и напитки. 

Когато FODMAP достигнат до тънките черва, те атакуват водата. В резултат на това се повишава преминаването на вода през червата. Когато FODMAP достигнат до дебелото черво, те ферментират от бактерии. Този процес води до натрупване на течност и газ. Допълнителният газ и вода карат чревната стена да се разтяга и разширява, което води до симптомите на раздразненото черво (IBS), като подуване и раздуване на корема, болка, метеоризъм и гадене, както и диария, запек или и двете. 

Защо диетата с ниско съдържание на FODMAP може да помогне? 

Някои FODMAP-и са по-трудни за разграждане от всички. Но хората с IBS са склонни да имат по-чувствителни стомаси, което ги прави по-чувствителни към произведените газове или количеството произведени газове може да е по-голямо, отколкото при някой, който няма IBS. Намаляването на приема на FODMAP може да помогне за минимизирането на обхвана на ефектите, които те имат върху червата, като може да доведе и до облекчаване на симптомите. Изтеглянето на FODMAP-ите от диетата и след това повторното им въвеждане бавно, един по един, може да позволи на някой с “IBS" да идентифицира кои храни са склонни да отключват техните симптоми. 

Според университета в Монаш диета FODMAP (което означава диета с ниско съдържание на FODMAP) е предназначена за хора с диагностициран медицински IBS. Съветът е ясен: "Ако лекар не е диагностицирал вашите стомашно-чревни симптоми, не трябва да следвате тази диета". От университета също отбелязват, че има много други състояния със симптоми, подобни на тези, които са свързани с IBS, включително целиакия, възпалително заболяване на червата, ендометриоза и рак на червата, като предупреждават хората да не поставят сами диагноза на това, което смятат, че е IBS. 

Диетата с ниско съдържание на FODMAP може да бъде здравословна, но също така означава изключване на много храни от различните групи, включително и някои, които са питателни, така че е много важно да потърсите професионално медицинско и диетично ръководство, преди да започнете с FODMAP диета. 

Как да започнете диета с ниско съдържание на FODMAP

Целите на започването на диета с ниско съдържание на FODMAP са 1) да прецените дали вашите симптоми на IBS са чувствителни към FODMAPS и 2) да научите кои храни и FODMAP понася тялото ви. 

Университетът Монаш изчислява, че около ¾ от страдащите от IBS могат да намалят симптомите си, като спазват диетата. И така, как работи? 

Стъпка 1: Фаза на ограничаване. Това е период от 4-6 седмици, в който всички храни с високо съдържание на FODMAP се премахват от диетата, за да се установи дали симптомите се подобряват. Ако няма подобрение на симптомите през това време, малко вероятно е храните, съдържащи FODMAP, да са причина за симптомите на IBS. 

Стъпка 2: Фаза на повторно въвеждане. Това е поетапен процес, по време на който храните с високо съдържание на FODMAP постепенно се въвеждат отново в диетата. Целта на това е да помогне да се определи кои храни предизвикват и влошават симптомите на IBS и кои FODMAP храни могат да се понасят и до какво ниво. 

Стъпка 3: Фаза на персонализиране. След като фазата на повторно въвеждане е завършена, може да се приеме персонализиран подход, който ограничава FODMAP, които влошават симптомите, и включва FODMAP храни, които се толерират. 

Диета с ниско съдържание на FODMAP трябва да се предприеме с насоки от регистриран диетолог, за да се гарантира, че диетата се спазва правилно и е здравословна, добре балансирана и разнообразна. 

Храни, които трябва да се избягват при диета с ниско съдържание на FODMAP 

Храните, които предизвикват IBS, варират от човек до човек. Идеята зад диетата с ниско съдържание на FODMAP е, че се опитвате да идентифицирате вашите "задействащи фактори“ – подход, който трябва да се извършва с медицинско или диетично наблюдение. Храните с високо съдържание на FODMAPS включват: 

– Мляко, кисело мляко и сладолед на млечна основа. 

– Продукти на основата на пшеница. 

– Боб и леща. 

– Някои зеленчуци като артишок, аспержи, лук и чесън. 

– Някои плодове като ябълки, череши, круши и праскови. 

Кои храни са с ниско или високо FODMAP? 

Не винаги е очевидно кои храни са с високо съдържание на FODMAP и кои не. Например, динята е с високо съдържание на FODMAP, а пъпешът е с ниско съдържание на FODMAP. 

Когато спазват диета с ниско съдържание на FODMAP, много хора установяват, че техният прием на фибри също намалява. Фибрите са от съществено значение за поддържане на здравето на червата, така че е важно да включите различни храни с високо съдържание на фибри във вашата диета с ниско съдържание на FODMAP. Продукти, които съдържат 6 g фибри или повече на 100 g, се считат за богати на фибри. Някои добри източници на фибри включват: 

– Хлябове без глутен с високо съдържание на фибри/със семена 

– Овесена каша 

– Зърнени култури без глутен с високо съдържание на фибри 

– Безглутенова паста с високо съдържание на фибри 

– Кафяв ориз 

– Ядки и семена 

– Плодове с ниско съдържание на FODMAP 

– Картофите се консумират с кожата 

– Ленено семе (ленено семе) 

– Обикновени пуканки 

– Киноа 

– Елда 

Увеличете приема на калций

Ако избягвате лактозата (захарта, намираща се в млякото и известна съставка на FODMAP), тогава приемът на калций може да е нисък. Калцият е от съществено значение за поддържане на добро здраве на костите, стремете се да ядете 2-3 порции храни, богати на калций всеки ден. Те включват: 

– 200 мл мляко без лактоза 200 мл обогатени с калций млечни алтернативи (напр. овесено, оризово, бадемово, лешниково или соево мляко – до 60 мл на сядане) 

– 1 тенджера кисело мляко без лактоза или соево кисело мляко (ограничете соевото кисело мляко до 125 мл) 

– 30 г парче сирене чедър с размер на кибритена кутия 

– 1 с. л. извара 

– ½ консерва сардини 

– 80 г зелени, листни зеленчуци, например зеле, кресон или спанак








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
Предметът "Добродетели и религии" в училище
Първа лига, сезон 2024/2025
Пожари 2025
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: