Еви Карагеоргу: Децата имат нужда да комуникират и киното е чудесен начин за това

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
16:26 / 07.06.2024
2354
Децата имат нужда да комуникират, да изразяват това, което им се случва, емоциите, през които преминават, и киното е чудесен начин да правят това. Това каза филмовият критик, продуцент и режисьор Еви Карагеоргу от "Арте Урбана Колектив“ в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

От 3 до 7 юни ученици от различни краища на света се събраха в Лисабон, за да споделят и обсъдят заедно своите филми. Всички те са работили по една и съща тема – "Да снимаме Другия – документалният жест“, в рамките на цяла учебна година.

Еви Карагеоргу е ментор на децата. "Тази програма е голям педагогически проект, който се случва вече 29 години. Инициатори са Алан Бергала и Натали Буржоа, които са кинопедагози от Франция. Тяхна мечта е по една и съща тема деца от различни държави да работят цяла година и после да се съберат на едно място, да покажат това, което са направили, да го обсъждат. Моята роля е да запозная българските ученици с техническата част, с изразните средства на киноезика и документалното кино“, обясни тя.

Възрастовата група на децата е от 7- до 19-годишна възраст. "Изключително интересно е да видиш какви филми правят децата на различните възрасти. За нас е много важен този проект, защото е един от малкото по-задълбочени“, допълни Еви Карагеоргу.

Ида Тошева е член на киноклуба на сдружението във Велико Търново и е един от участниците в международния кинофестивал.

Документалният филм "Моето име е Стефан/Панарет/Иванка/Максим“ проследява живота на обитателите на една историческа търновска улица – хора и животни, и как се променя тя в продължение на няколко месеца. "Идеята в началото беше по-различна. Искахме да направим филм за един от персонажите, които живеят на тази улица. Вървейки към неговия дом, през прозореца на една от къщите се появи една баба и решихме, че ще извадим камерите и ще започнем да снимаме. Тогава се зароди идеята главният герой на нашия филм да е улицата, а не конкретен човек. Мисля, че се получи нещо много по-стойностно и интересно. Името на филма не са имената на хората, които интервюирахме, а имената на улиците. Това са 200 метра, в които има четири улици“, разказа Ида Тошева.

Филмът е сниман в продължение на повече от два месеца. "Всеки ден имахме по 2-3 часа материал. Беше голямо търсене и избиране на подходящите кадри. В началото направихме суров монтаж, като се разделихме по групи. Всяка група взе различен герой от нашия филм, сглоби най-запомнящите се реплики и истории, след което аз сглобих 10-те минути и доизпипах нещата. Накрая Еви дооправи, за да стане възможно най-добре“, разказа Ида Тошева.

Десетото празнично издание на "Срещи на младото европейско кино“ ще се проведе в края на учебната година. Кинофестивалът е посветен на детската и младежка публика. "Тези събития са много увличащи. Има прожекция, дискусия, работилници, срещи с автори, специални събития, които увличат децата в това, което са видели на екран. Това е едно кинопреживяване, не само гледане на кино“, разказа Еви Карагеоргу.

Входът е свободен, като е необходимо предварително запазване на билетите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
В писмо до министър Вълчев: Синът на Алекс Богданска поиска да не...
Шест звезди влизат в "Муха в супата"
Вирусолог: Пазете се от тези мушици, разпространяват агресивен па...
Ясна е причината за смъртта на журналиста Асен Григоров
Втора степен за опасно време утре! В две трети от страната градуш...
Директор на издателство: Младите българи изключително много четат...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).