© | | Днес е Голяма Богородица - денят, в който християнската църква почита Света Богородица като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище.По този повод Негово светейшество българският патриарх Неофит ще оглави празничната св. литургия и ще води литийното шествие с чудотворната икона на Света Богородица Троеручица в Троянския манастир "Успение Богородично", който в този ден отбелязва своя храмов празник.
Утринното богослужение в манастира започва в ранна утрин с празнична полунощница, по време на която се изнася Богородичната плащеница и с лития се обикаля храма. След това се отслужва и св. литургия, а патриарх Неофит, по православна традиция, ще отправи молитва за православния български народ и ще се обърне с отеческо слово към всички българи, насочено в духа на мира, братолюбието, приятелството и единението в името на вярата и майка България, съобщи игуменът на Светата обител Величкият епископ Сионий.
В края на литургията по традиция чудотворната икона Пресвета Богородица - Троеручица, прочутата светиня на манастира, свързана със самото му основаване, се сваля от проскинитария и се поставя в специална носилка. Носена от богомолци, тя се отправя с литийно шествие към могилата с параклиса, недалече от манастира, където според преданието през 16-ти век тя е донесена от монаси от Хилендарския манастир и е станало първото чудо, с което се прославя светата икона. На могилата се извършва водосвет и присъстващите богомолци се поръсват за здраве и освещение с осветената вода.
"Миряните ще могат да целунат нейния образ директно, а не както през останалото време на годината, през стъкло или поставена в рамката, в която се съхранява. През дългия период на пребиваването на иконата в Троянския манастир са извършени много чудеса. Множество болни хора са се излекували от нейната сила. В последно време Светата икона се проявява в своята чудотворност към чедородието и даряване на семейства, които нямат деца с рожба", каза дядо Сионий, цитиран от БТА.
На празника на Голяма Богородица се раздават предварително осветени от първите плодове за сезона - грозде, дини, както и обредни хлябове за здраве и за "Бог да прости умрелите". За здраве се колят курбани и се правят сборове.
В християнската религия празникът е свързан със смъртта на Божията майка. Богородица умира на преклонна възраст с лека смърт - т. нар. успение, с което Бог дарява най-верните си слуги. Легендата гласи, че по време на успението край смъртния одър на Богородица са присъствали всички останали живи апостоли, като единствено апостол Тома закъснял с 3 дни. Когато той поискал да се преклони пред тялото ѝ, се установило, че в пещерата, където Богородица е погребана, е останала само погребалната ѝ плащеница.
15 август е празник и на градовете Варна, Несебър, Стражица. |