Как да не сбъркаме с номера на маратонките, които поръчваме онлайн – няколко прости правила

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
10:51 / 16.05.2025
360
Пазаруването на обувки онлайн може да е сбъдната мечта – докато не се окаже кошмар. Разгръщаш сайта, влюбваш се в чифт още от първия клик, цъкаш "поръчай" с увереността на моден стратег... и после? Пристигат онези уж твои маратонки, в които спокойно би могла да сложиш не само крака си, но и надеждите си да ги разходиш.

Ако и на теб ти се е случвало – добре дошъл в клуба на виртуално подхлъзнатите. Ето как да направим следващата крачка по-разумно и по-точно.

Мери, преди да цъкаш

Не, не на око. Не на спомен от миналата пролет. Най-сигурният начин да улучиш номера си е да измериш дължината на стъпалото си. Това се прави лесно:

– Стъпи с петата си до стената върху лист хартия.

– Очертай с молив най-дългата точка на пръстите.

– Измери разстоянието от ръба на листа до върха на най-дългия пръст.

– Повтори с другия крак (понякога има разлика).

Сравни резултата с таблицата на номерация в конкретния сайт, в сантиметри. Повечето добри магазини предлагат такава. 

Внимавай с номерацията

В света на маратонките няма универсален език. Всеки производител си има своите правила. Един номер може да се усеща като два нагоре или един надолу, в зависимост от модела, материята и формата. Добрият онлайн търговец го знае и ти подсказва – "моделът отговаря точно на размера" или "препоръчваме номер по-голям". Ако няма такова уточнение, не си играй на гадаене – звънни или пиши и питай. 

Старите обувки казват много

Не ги подценявай. Извади чифт маратонки, които ти пасват идеално, извади стелката и я измери. Това може да ти даде доста точна отправна точка. Но пак внимавай – различните марки може да "превеждат“ сантиметрите различно.От опит ще кажа, че ако си фен на определена марка е нужно само да погледнеш етикетчето от вътрешната страна и ще си сигурен, че ако тези маратонки са ти удобни, и новите ще са такива.

Не е срамно да върнеш

Всъщност, това е твое право. По закон имаш 14-дневен срок да върнеш стока, поръчана онлайн, без да посочваш причина. Разбира се, трябва да не си я носил навън, да е в търговски вид и да я върнеш в разумен срок. Но е важно да поръчваш от сайтове, които не само уважават закона, а и го прилагат лесно – с ясни инструкции, без завоалирани условия и скрити такси за връщане. Голяма част от онлайн търговците предлагат и "тест преди плащане". Получаваш, пробваш и преценяваш още в офиса на куриера или на доставчика до дома.

"Фокус" ви съветва – помислете добре преди да поръчате от някоя далечна държава

Онези маратонки, дето пътуват повече от теб, често идват със скрити рискове. Цената за връщане може да е равна на нов чифт, комуникацията – мудна, а политиките – неясни. Ако все пак рискуваш, провери предварително как става връщането и кой го плаща. Изгодата понякога излиза солена.

Пазаруването на маратонки онлайн не е лотария, стига да играеш с разум, а не с ентусиазъм. Измери, проучи, питай и избери сайтове, които зачитат не само модата, а и правата ти, съветва "Фокус". Защото крачката напред не трябва да е към разочарование, а към удобство. И стил, разбира се.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Тя се завърна!
Никога не яжте банани на гладно!
Ново уникално откритие в Хераклея Синтика
Мъжете вредят повече на климата, отколкото жените
Най-възрастният практикуващ хирург в България с престижна награда...
Доналд Тръмп стана дядо 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).