Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Как да предпазим чатовете си в социалните мрежи от изтичане? 
Автор: ИА Фокус 14:31 / 03.05.2025Коментари (0)350
©
Тъй като всички живеем все по-голяма част от живота си онлайн, е важно да разберем кой може да има достъп до нашите разговори и интернет търсения – и да разберем как да запазим поверителността си в един все по-свързан свят.

В дните след като милиардерът Илон Мъск и неговите сътрудници от Департамента по ефективност на правителството предприеха бързи действия в различни държавни агенции, журналистите насърчиха служителите във федералното правителство да се свързват с тях чрез платформи с крайно криптиране, като приложението за съобщения Signal.

Signal е едно от редица относително лесни за използване приложения, които могат да се използват не само за сигурна комуникация с репортери, но и за общуване с колеги (когато не се обсъждат служебни проекти), за търсене на правни ресурси или дори за разговори с приятели.

Използвайте лични устройства и мрежи

Можете спокойно да приемете, че всичко, което правите на служебен компютър или телефон, може да бъде видимо за вашия работодател, тъй като той има право да наблюдава използването на устройствата, които притежава.

"Трябва да помислите кой има достъп до комуникациите, които водите, особено ако се притеснявате, че някой може да се опита да ви навреди заради тези разговори", казва Даниел Кан Гилмор, старши технолог в проекта за свобода на словото, поверителност и технологии към Американския съюз за граждански свободи (ACLU).

С оглед на това, добра идея е да използвате лично устройство за лични разговори и търсения в Google.

Същото важи и за използването на служебната Wi-Fi мрежа – работодателят ви може да проследи кой с кого комуникира. Запазете оплакванията от работата за домашната си интернет мрежа или за мобилния си план.

На служебна Wi-Fi мрежа "те няма непременно да видят какви тайни споделяте, но ще видят на кого ги споделяте", казва Гилмор.

"Ако се появите със заповед за претърсване или призовка при Signal, те почти нямат нищо, което да ви предоставят", казва Ева Гълпърин, директор по киберсигурност във Фондацията за електронни граници (Electronic Frontier Foundation). При некриптирани приложения за съобщения работодател или орган на реда потенциално може да принуди платформата да предаде разговорите на потребителя чрез призовка.

Крайната криптиране сама по себе си не е уникална за Signal – някои приложения, като WhatsApp, също я предлагат – но според Гилмор, те все пак имат достъп до некриптирани контакти и друга информация за сметки, с които сте комуникирали, докато създателите на Signal нямат такъв достъп.

Независимо дали използвате Signal или WhatsApp, експертите съветват да включите функцията "изчезващи съобщения“, която позволява автоматично изтриване на разговорите след определен период – часове или дни, според избраните настройки – така че разговорите да не могат да бъдат достъпни, дори ако някой получи достъп до телефона ви.

Tor браузър

Много хора вече познават VPN (виртуални частни мрежи), които действат като тунел между устройството ви и интернет, маскирайки откъде идва трафикът ви.

VPN може да осигури по-приватен достъп до интернет, но все пак фирмата, предоставяща VPN услугата, теоретично може да бъде принудена да предостави информацията, която събира за вашия трафик.

"Когато използвате VPN, фирмата, която ви предоставя услугата, вижда целия ви трафик — откъде идвате и накъде отивате. Така че, ако отсрещната страна види IP адрес, принадлежащ на VPN доставчик, тя може да изпрати призовка до тази фирма", обяснява Гълпърин.

Най-сигурният вариант, според експертите, е използването на Tor браузър. Това е браузър, който може да бъде изтеглен като Firefox или Safari, но той разпределя интернет трафика през глобална мрежа от различни "възли“ (компютри), така че трафикът на потребителя не може да бъде проследен от едно-единствено място. С Tor сайтовете, които посещавате, също не могат да видят вашия IP адрес, което би могло да разкрие самоличността ви.

Ако сте използвали Tor и "някой по-късно изпрати заповед до Google с искане за всички търсения, направени от домашния ви компютър или от профила ви в Google, те няма да видят търсене като "добрите журналисти, на които да изтекат данни", казва Гълпърин.

Много медии разполагат и със SecureDrop платформи, които позволяват анонимно изпращане на криптирани документи и съобщения чрез Tor.

Други добри практики

Някои компании прилагат агресивни методи за идентифициране на служители, които изнасят информация – като вграждане на водни знаци или промяна на съдържанието на имейли, така че всеки служител да получава леко различна версия на едно и също съобщение.

Поради тази причина експертите съветват да бъдете внимателни при изпращане на точни копия или снимки на имейли и документи. Всички отпечатани документи също могат да съдържат "точки от принтера" – невидими кодове за проследяване, които показват кога, къде и на какво устройство е бил отпечатан даден документ.

Също така имайте предвид, че нарушаването на споразумение за конфиденциалност или споделянето на поверителна информация може да ви изложи на правни рискове, ако бъдете идентифицирани.

Въпреки това, според Гилмор, е добра идея да си осигурите лични канали за комуникация с колеги или приятели.

"Защитата на нашите права е колективно усилие", казва той. "Да отделите време да разберете как да използвате тези инструменти и да помогнете на приятелите си да ги използват – дори никога да не се наложи да ги използвате в крайни ситуации – това все пак е нещо положително". 

Източник: CNN








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Световна черна хроника
Бюджет 2025
Кабинетът "Желязков"
България в еврозоната
Гергьовден 2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: