Как се изучава религия в Европа и какви рискове крие?

Автор: Илиана Пенова
Коментари (0)
08:20 / 09.05.2025
215
Неподходящо структурираното религиозно образование може да задълбочи съществуващите разделения. До този извод достигат  Боян Захариев и Илко Йорданов от Институт "Отворено общество – София“ в доклада си, който анализира основни модели на религиозно образование в Европа, обусловени от исторически, културни и правни фактори.

Социално-юридическите аспекти на религиозното образование включват обществени дебати и съдебни спорове, особено в мултикултурни общества. Малцинствата и светските организации често оспорват законодателството в тази област. Европейският съд по правата на човека е разгледал множество казуси, формирайки сложна юриспруденция, но влиянието му върху националните политики остава ограничено.

Рисковете при въвеждането на религиозно образование включват потенциалната сегментация на обществото и утвърждаването на предразсъдъци между различните етно-религиозни общности. Вместо да насърчава диалога, неподходящо структурираното религиозно образование може да задълбочи съществуващите разделения. Друго предизвикателство е конфликтът между религиозните ценности и съвременните образователни приоритети, особено в областта на сексуалното образование и научните знания, поставяйки въпроси за баланса между религиозната свобода и обществения интерес в образованието.

Конфесионален, плуралистичен и секуларен - това са трите модела на преподаване на религия в училищата в Европа.

Конфесионалният модел (Гърция), който се характеризира с доминиране на една религиозна традиция в учебната програма. В Гърция православното християнство е конституционно признато за "преобладаваща религия“, което води до задължително религиозно образование с предимно православно съдържание (над 90% от материала). Този подход често е критикуван за ограничаване на религиозните свободи на малцинствата и създаване на дискриминационна образователна среда.

Плуралистичният модел (Австрия, Англия, скандинавските страни), който предлага по-балансиран подход към религиозното многообразие. Включва обучение, обхващащо различни религиозни и нерелигиозни перспективи. В Австрия това се реализира чрез паралелни учебни програми за различните вероизповедания. Английският модел е еволюирал към мултирелигиозен подход, включващ шестте основни световни религии. Скандинавските страни насърчават критичното мислене и сравнителния анализ на различни вярвания и етични теории, създавайки среда за междукултурен диалог.

Секуларният модел (Франция), който представлява противоположност на конфесионалния. Принципът на "laïcité“ налага строго разделение между религия и държава. Религията не се преподава като самостоятелен предмет, а като "религиозен факт“, интегриран в други учебни предмети (история, литература, философия). Този подход цели да предпази образованието от религиозно влияние, макар критиците да го определят като "индоктринация в секуларизъм“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (16):
09.05.2025 Връщат 8 клас към основното образование? Означава ли това, че за гимназия ще се кандидатства с година по-късно?
08.05.2025 Учители протестират пред МОН заради новия предмет "Добродетели и религии"
08.05.2025 МОН: Захари Карабашлиев коментира програма за изучаване на религия от 2018 г., концепцията за новия предмет е различна
08.05.2025 Журналист: Не искат религия в клас, но объркват децата с гримирани мъже в
рокли
07.05.2025 Приятелство и съжителство, себепознание, морални норми - това ще коментират учениците в часовете по "Добродетели и религии/етика"
07.05.2025 Програмата на новия предмет "Добродетели и религии/етика" стъпва върху шест основни цели, ето кои са
Още новини от Любопитни новини:
Гаф в "Стани богат"
Как ще ни повлияе Меркурий в Телец на 10 май
Не слагайте банани в смутитата, ето защо
Какво трябва да знаете, ако решите да тръгнете към Европа с автоб...
Започва след броени часове
Kaкви са различните образи на смъртта в седмото изкуство?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).