Как съветската подводница C-34 стана германско-българската УБ-17

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:39 / 09.09.2010
11272
Медийният шум около откритата от водолазите на "Блек Сий Дайв Одесос" подводница и версията, че това е е издирваната съветска подводница от Втората световна война С-34 породиха много спорове и хипотези. Изнесената информация, че дължината на откритата подводница е 77 метра, а бордовото оръдие е с калибър 100 мм, даде достатъчно основание да се предположи, че става дума наистина за С-34. Сред тези, които не повярваха, бяха гмуркачите от фондация Black Sea Technical Diving. Те се спуснаха на дъното до открития подводен обект и ни изпратиха своя отчет, който публикуваме едно към едно:

Отчет за изследването на потънал обект на 15 мили югоизточно от Варна.

Основната цел на фондация BSTD (Black Sea Technical Diving) е локализирането и идентифицирането на обекти под вода - изключително важно условие за последващи действия, насочени към тяхното опазване от дейности, които биха могли да доведат до тяхното разрушаване. В тази връзка, изразявайки аргументирано недоверие към съобщенията в пресата за локализирането на потъналата през 1941 г. подводница С-34, BSTD извърши подводен оглед на обекта.

Обектът бе локализиран на 8 септември 2010 г. на дълбочина 34 метра на 15 мили юго-източно от Варна. При благоприятни метеорологични условия се осъществи водолазно спускане с престой на дъното от 50 минути. Определен бе видът на потъналия съд. Бе заснет видеофилм. Водолазното спускане до потъналия съд е осъществено от Владимир Явашев и Росен Желязков.

Обектът представлява разчупена на две части подводница. След измерване на двете части бе определена общата дължина на подводницата от 28 метра. Визуалният оглед на потъналия обект с голяма увереност ни позволява да го причислим към типа UB серия I от периода на Първата световна война.

* Обща дължината на двете части на подводницата е 28 метра;

* Подводницата е пречупена на две части зад рубката;

* Двете части лежат под ъгъл от 120 градуса една към друга;

* Носовата част лежи с крен от 60 градуса на ляв борд;

* Кърмовата част на подводницата лежи с кила нагоре;

* Максималната широчина - 3 метра;

* Максималната височина от грунта - 4 метра;

* Корпусът е в добро състояние, умерено обрасъл, покрит с множество мрежи;

* Налично е носовото малокалибрено 37 мм оръдие, монтирано на типична за UB серия I шестоъгълна платформа;

* На носа са видими двата торпедни апарата с уникалната за UB серия I форма;

* Налични и чисти от мрежи са носовите хоризонтални рули;

* Наличен е единичният винт и типичния за UB серия I рул на подводницата;

* Наличен е перископът на подводницата;

* Налична е сирена на подводницата и дясната бордова светлина.

Работната версия на BSTD е, че се касае за подводницата UB-7, потънала на 26 септември 1916 г. заедно с целия си екипаж при неизяснени обстоятелства. За да бъдат осигурени допълнителни и по-подробни данни, които да позволят категоричното определяне на потъналия кораб, със сигурност ще бъдат необходими допълнителни проучвания.

Фондация BSTD (Black Sea Technical Diving) заявява своето категорично несъгласие с прибързаните заключения относно намирането на С-34 през последния месец. След днешния оглед е очевидно, че широко разпространените твърдения за намирането на съветската подводница С-34 са силно преувеличени и съставени без необходимите доказателства и водят до заблуда на общественото мнение у нас и зад граница.

Поглед към носа на UB7, вижда се отворът на десния торпеден апарат.

Поглед към носовите хоризонтални рули на подводницата.

Поглед към шестоъгълната платформа, където е разположено оръдието.

Поглед към рубката с перископа.

Подводницата "УБ-18" на хелинга във Военноморска база Варна. На носа ясно се виждат торпедния апарат и хоризонталния рул. Снимката е от фонда на Военноморския музей.

Михаил ЗАИМОВ,

Black Sea Technical Diving

Бележка на Атанас Панайотов, доктор по история

След този обстоен оглед на откритата подводница, извършен от BSTD, се налага корекция в досегашните твърдения, че става въпрос за С-34. Тази съветска подводница отново остава с неизвестни координати на своята гибел. Съгласен съм с необходимостта от допълнителни проучвания и предлагам на читателите малко повече информация за немско-българската подводница. Защо "немско-българска"? Малко търпение...

Какво знаем за UB7 (УБ-17)? Тя е едната от 25-те подводници за крайбрежно плаване тип UB, чието строителство Германия започва през есента на 1914 г. Повечето от тези подводници са "разглобени" на секции и транспортирани с жп платформи до намиращото се в ръцете на германците белгийско пристанище Антверпен и до базата на Австро-Унгария - Пола, на Адриатическо море. UB7 и UB8 достигат до Черно море именно по този начин - чрез преход от Адриатическо море. Според германския историк Лорей: "На 20 януари [1915 г.] UB7 се насочи към Варна. От тук тя всекидневно излизаше на море за обучението на българския екипаж, тъй като правителството на тази страна изяви желание да има в състава на своя флот една подводница и вече бе направило своята поръчка в Германия..." До края на септември 1915 г. UB7 с командир мичман I ранг Вилхелм Вернер участва в няколко бойни похода, като по време на един от тях потопява противников търговски кораб (английският параход PATAGONIA) пред Одеса. Една от най-важните изяви по нашето крайбрежие на екипажа на UB7 е участието му в отблъскването на нападението и бомбардировката на Варна, които извършва голяма руска ескадра на 14/27 октомври 1915 г. Тогава UB7 и UB8 атакуват ескадрата, като от UB7 изстрелват торпедо по един от линейните кораби. Последва взрив, вероятно не в корпуса на кораба, а в предпазната мрежа около него, но броени минути след това ескадрата прекратява бомбардировката и се оттегля. От м. април до м. септември 1916 г. командир на подводницата е мичман I ранг Ханс Лютйохан (Hans Lutjohann).

На 25 май 1916 г. в тържествена обстановка UB8 е включена в състава на българския военен флот като "Подводник УБ-18". В хода на бойните действия българското правителство прави постъпки за закупуването и на UB7. В популярния на времето "Учебник за моряка" се твърди: "По-късно и германският подводник № 17 трябваше да стане български, обаче потопяването му пред руските брегове попречи да премине под наше знаме". Това категорично твърдение: "пред руските брегове" накара поколения изследователи да отпишат възможността тази подводница да бъде открита в наши териториални води. Написаното от редица чуждестранни изследователи, че UB7 е потопен от руски хидроплан тип "летяща лодка" като че ли също препращаха мястото на гибелта на подводницата далече от българското крайбрежие. Защото координатите, публикувани от различни автори (44°30'N 33°15'E), бяха близо до фара на нос Херсонес (днес в Украйна). Но пък водолазите от "Блек Сий Дайв Одесос" откриха опашка от авиобомба близо до корпуса на подводницата...

Причините за гибелта на подводницата тепърва ще се изясняват.

Защо определих UB7 като "германо-българска"? Защото тя не само действа в интерес на нашия флот, но е и своего рода тренировъчен кораб за бъдещите български подводничари. Определена е да премине в състава на българските ВМС. И още нещо съществено: в 15-членният екипаж, отплавал на 26 септември 1916 г. с UB7, е и стажуващият на нея български рулеви - младши подофицерът Стоян Георгиев Пешев, от с. Акчар, Видинско. Заедно с гибелта на UB7, българското подводно плаване дава и първата си жертва.

Източник: Морски вестник


Виж коментарите (0)

Още по темата (10):
27.01.2012 Превръщат "Слава" в музей
01.11.2011 Изваждат първата българска подводница
01.11.2011 Край на родния ни подводен флот, спускат флага на подводница "Слава"
07.07.2011 Сформират инициативен комитет за изваждането на подводницата UB 18
06.07.2011 Подводницата, открита край нос Галата е българска?
24.09.2010 ВМС: Проучването на откритата подводница продължава
Още новини от Любопитни новини:
Дори опитен шофьор може да не чуе тревожното дрънкане
Една световна шампионка и бъдеща абитуриентка в рубриката "Промен...
Зрителите се объркаха: Това Hell’s Kitchen ли е или "Ергенът" – г...
Жена: Кристиан едва не уби мен и детето ми
Вижте кой е специалният гост на кинофестивала в Кан
Напусна ни Невяна Ушева


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).