Какви са ползите от консумацията на ферментирали продукти

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:50 / 30.01.2025
1281
Всички добре знаем, че ферментиралите продукти са полезни за здравето. А това е доста добра причина през зимата (но и не само) да хапваме повече туршия, кисело зеле и кисели краставички. Ето и с какви точно ползи за здравето е свързана консумацията им и как допринася за това процесът на приготвянето им.

Преди да станат готови за ядене, киселите краставички имат нужда от известно време да ферментират. За целта те престояват в саламура за няколко седмици, в които полезните бактерии да се превърнат в млечна киселина. Този процес придава пикантния вкус на ферментиралите продукти, като същевременно убива други вредни бактерии.

Когато са вече готови за ядене, ферментиралите храни са се обогатили с полезни бактерии, които благоприятстват цялостното ни здраве, но и по-специално здравето на червата.

Здравните експерти изтъкват предимствата на диета, която включва ферментирали продукти, като наблюдават, че те са свързани със значително по-добър метаболизъм на глюкозата, по-нисък риск от диабет тип 2, по-силна имунна система, понижени нива на триглицериди и по-висок HDL (добрия) холестерол.

Освен това ферментите са свързани и с понижаване на кръвното налягане. Това може и да звучи изненадващо, предвид съдържанието на сол, която в по-големи количества може да повиши кръвното налягане, но се смята, че ферментиралите храни могат да противодействат на потенциалния отрицателен ефект на натрия.

Ползите изглежда отчасти идват и от фибрите, витамините, минералите и други вещества, които се запазват по време на процеса на ферментация. А конкретно живите бактерии във ферментиралите зеленчуци имат уникални предимства пред суровите, особено за здравето на червата и метаболизма. Затова е и препоръчително вместо с добавки, да си набавяме пробиотиците с различни ферменти.

Наред с това консумацията на кисели краставички е свързана с намален психологически стрес, което подкрепя също теорията за взаимовръзката между червата и мозъка.

Препоръчителната дневна доза ферментирали храни е до около 150-200 грама. Това е количеството, което се свързва с оптимални ползи за здравето. А прекаляването, както с всяка друга храна, единствено може да навреди и затрудни организма ни.

И все пак, различните видове туршии и кисели краставички съдържат доста сол, с която не бива да се прекалява, пише Time, цитиран от lifestyle.bg. За да балансираме храненето си, когато консумираме ферменти, е добре да включим и свежи продукти с ниско съдържание на натрий, каквито са зеленолистните зеленчуци и плодоветe.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Тези храни помагат при борбата със стреса
6 причини да имате оси в двора
Мис България Свят 2017 стана майка за трети път
Жени Живкова обжалва развода си
Симптоми, по които да разпознаем скарлатината
Удрят ни силни магнитни бури през месец май, ето кога точно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).