Коронавирусът SARS-CoV-2 има 280 000 мутации

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:03 / 09.02.2021
1154
Ваксините предизвикват между 5 и 40-кратно по-високи нива на защитни антитела срещу новите щамове на по-заразен коронавирус, а преболедуването не е толкова ефективно за имунитета.

Хората не бива да се плашат от мутациите. Но от появата си досега коронавирусът SARS-CoV-2 има 280 000 мутации. Това е механизъм за адаптиране към околната среда. Колкото пандемията е по-разпространена, толкова по-голяма е вероятността от увеличаване на мутациите. Това обясни пред Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев.

Щамовете от Англия, Южна Африка и Бразилия са по-интересни, заради начина, по който вирусът влиза в нашите клетки. Затова те са и по-заразни.

Специалистът отбеляза, че все още са недостатъчно публикациите, за да се правят научни изводи, но вирусите, които си променят спайк протеина в значителна степен (като при споменатите мутации), стават по-малко чувствителни към антителата, образувани спрямо първоначалния вариант на вируса. Затова при тези три щама защитният отговор - след преболедуване или след ваксинация, се нуждае от около 6-кратно увеличаване.

За имунен отговор след поставяне на първата ваксина на човешкия организъм е нужно време – от 3 седмици до месец и половина.

При препаратите, разработени на RNK основа, организмът се предизвиква да произведе защѝтен белтък, стимулиращ имунитета, обясни експертът. При тези ваксини е малко вероятно да настъпят алергични реакции, но са много чувствителни към температурно и логистиката им е по-трудна – при тръскане могат да се дезактивират.

При векторните информацията се вкарва в клетките чрез други вируси, които заразяват горните дихателни пътища.

Д-р Симидчиев съпостави наличните ваксини в света и не премълча факта, че при недостиг на имунизационни препарати, човек трудно може да избира за вида.

"Хората избират дали да се ваксинират или не. Именно ваксинацията е инструментът за ограничаване разпространението на коронавируса. Бъдещето ни зависи не само от индивидуалните действия, но и от поведението ни като общност. Правилата трябва да се спазват“, изтъкна пулмологът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Любопитни новини:
Нана: Не ми беше лесно да се разделя с България
Крепост, която познаваме от популярно ТВ предаване с български уч...
В Северните Родопи цъфти "цветето на императорите", което носи им...
След като уволняват Албена Михова от "Шоуто на Слави" - тя се раз...
Веселин Маринов: Страх ме е да отида в моята къща
Надежда от "Ергенът" с доста провокативни снимки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).