Лично Тодор Живков забранява Цветана Манева да стане момиче на Джеймс Бонд

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:13 / 25.08.2024
1639
80-годишната Цветана Манева, едно от безспорните величия на родната ни филмова и театрална сцена, има блестяща дългогодишна кариера и стотици успешни и обичани роли зад гърба си. Познаваме я като една от големите звезди на българското кино и не спираме да се радваме на всяка нейна поява на екран. Работата на Манева обаче можеше да поеме по съвсем различен път през 70-те години на миналия век, ако не се беше случило едно голямо и съдбовно решение. 

Този момент от живота на голямата ни актриса се случва в годините на социализма, когато Цветана, със своята очевидна харизма и актьорски качества, попада в полезрението на американските продуценти. Един от тях е Алберт Броколи, който дълги години продуцира поредицата филми за шпионина Джеймс Бонд, а след смъртта му делото му е поето от неговата дъщеря.

Броколи бил възхитен от участието на Манева в българския филм "Последната дума" от 1973 г. на режисьорката Бинка Желязкова. Колкото и да е странно, американецът бил впечатлен от продукция, в чийто център е съдбата на група затворнички комунистки от килия за осъдени на смърт. Ролята на Манева в лентата е заредена с трагизъм - в един момент героинята ѝ кърми бебето си, родено в затвора, а след това увисва на бесилото.

Американците веднага изпращат писмо до Българската кинематография, в което изразяват желанието си Цветана Манева да подпише 10-годишен договор в Холивуд. Настояват най-вече да я снимат във филм за Джеймс Бонд.

Отговорът от София обаче бил бърз и категоричен - не е възможно това да стане. Оказва се, че забраната е дошла лично от бившия първи в държавата - Тодор Живков. Обяснението за отказа се изразявало в това, че "Цветана е болна".

Отхвърлянето на този неповторим шанс за една българска актриса се случва в навечерието на Нова година, когато Манева играе в първото представление в Пловдивския театър. С излизането си на сцената тя забелязва, че в залата се е изсипало цялото американско посолство. Дипломатите искали да се уверят дали актрисата наистина има здравословни проблеми. В крайна сметка пътуването ѝ към холивудската мечта не се осъществява.

Това е пропуск на една наистина голяма възможност, тъй като едни от най-големите красавици са ставали момичета на Джеймс Бонд в популярната филмова поредица за "Агент 007" и след това са жънали големи световни успехи. Урсула Андрес е може би най-култовото момиче на Бонд, следвана от имена като Лана Ууд и Джейн Сиймор. Софи Марсо също е звезда в един от филмите за култовия шпионин, а след нея Денийс Ричардс също се включва като гадже на Бонд. Хали Бери, Ева Грийн, Олга Куриленко, Ким Бейсингър и много други продължават списъка с най-желана световна красавица за Агент 007.

"За нищо не съжалявам. Аз съм си такава - когато нещо не се е случило, то не е трябвало да се случи", казва мъдро Манева на рождения си ден преди няколко години.

През годините това не е единствената примамлива оферта, от която филмовата звезда не успява да се възползва. Френски режисьор също е омагьосан от таланта на Манева и ѝ предлага главна роля в свой филм. Тогава обаче прът в колелата на успеха ѝ слагат френските профсъюзи на кинаджиите, които не допускат чуждестранна актриса да заеме мястото на някоя от техните родни звезди.

Така цялата кариера на Цветана Манева преминава в България, където тя се превръща в една от най-известните ни и почитани актриси, пише Edna.bg.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4953):
21.05.2025 Търсят заместник на Башар Рахал за новия сезон на "Биг Брадър"
21.05.2025 Победителят в "Хелс китчън" е лежал в затвора и не го крие
21.05.2025 Мухъл съсипа ремонта на Николета Лозанова
21.05.2025 Носител на две награди "Оскар" аплодира на крака българска бизнес дама
21.05.2025 Неочаквано развитие по време на концерта на Лили Иванова, наложи се да прекъсне два пъти
21.05.2025 Вениамин кара две коли, търси идеалната жена
Още новини от Любопитни новини:
Медиумът, предсказал пандемията от COVID-19 и смъртта на кралица ...
Търсят заместник на Башар Рахал за новия сезон на "Биг Брадър"
Яжте сладолед и шоколад без угризения, за да отслабнете по-бързо
Победителят в "Хелс китчън" е лежал в затвора и не го крие
Токсиколог: Само няколко семена от това растение могат да предизв...
Мухъл съсипа ремонта на Николета Лозанова


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).