Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Любопитна поредица от онлайн лекции ще разкривае приноса на днешните български земи към европейската цивилизация
Автор: Екип Varna24.bg 18:02 / 13.01.2023Коментари (0)1000
©
"Общинският културен институт "Красно село“ стартира годината с нов онлайн проект, в който утвърдени наши учени, историци, антрополози и изкуствоведи ще ни въведат във вълнуващия исторически свят и ще ни разкрият различни аспекти от приноса на днешните български земи към европейската цивилизация. Лекциите ще бъдат достъпни и интересни и за непрофесионалисти.“, анонсира заместник-кметът на София Мирослав Боршош.

Лекциите от проекта "История и Цивилизации“ имат за цел да очертаят автентичността и идентичността на българската държава в рамките на целия европейски контекст, без които Европа нямаше да е същата. Ще се излъчват във фейсбук страницата на Общински културен институт "Красно село“ - https://www.facebook.com/kdkrasnoselo. Началото е на 15 януари (неделя) от 11.00 часа със "Сиянието на първата европейска цивилизация“ с лектор акад. Васил Николов/ (https://www.facebook.com/events/871301393841045/?ref=newsfeed).

"Днес мнозина свързват понятието цивилизация с територии от Европа, в които не влизат днешните български земи. Но малцина знаят, че европейската цивилизация се ражда и развива в неголям регион от Европа, а днешните български земи имат централно място в него. Това става през периода от края на VІІ до последните столетия на V хилядолетие пр. Хр. Първата цивилизация на нашия континент е свързана както със земеделието и скотовъдството като основни поминъци на хората, така и с редица специализирани производства - на сол, кремъчни сечива, добив на руда и отливане на метални предмети. Между символите на първата европейска цивилизация са праисторическите паметници Слатина-София, Караново, Стара Загора, Мурсалево, Капитан Андреево, Провадия-Солницата, Варненския некропол, Дуранкулак и др.“, казва академик Васил Николов.

Академик Васил Николов завършва "История" с профил "Археология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1976 г. Работи в Националния археологически институт с музей на БАН от 1984 г. Член-кореспондент е на Австрийския археологически институт (Виена) и Центъра за археология и история на културата на Черноморския регион (Хале, Германия). Ръководител е на теренните проучвания на селищните могили в Караново, Капитан Димитриево и Крън, на неолитните селища Слатина (София), в Сапарева баня, Ковачево, Елешница и Мурсалево, както и на неолитните ямни комплекси в Любимец и Капитан Андреево. Проучва най-ранния в Европа праисторически солодобивен център Солницата (Провадия) от 2005 г.

Проектът "История и Цивилизации“ се реализира от Общински културен институт "Красно село“ с подкрепата на Столичната община и Национален фонд "Култура“.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Природни стихии
49-ото Народно събрание
Специализирани полицейски операции в страната
Григор Димитров в турнири през 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: