Можем да подобрим паметта си, ако променим някои ежедневни навици

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:54 / 11.03.2025
1081
На всеки се случва да забравя имена, къде е оставил телефона си, или някоя не толкова употребявана дума. Това не означава, че задължително страда от деменция. Промените в паметта са естествена част от напредването на възрастта ни.

"Голяма част от когнитивните ни способности като вършене на няколко неща едновременно и обработване на информация са в пика си около 30-та ни година, а след това постепенно намаляват", казва д-р Джоъл Крамър от програмата "Невропсихология на паметта и остаряването" в Калифорнийския университет.

С промяна на някои ежедневни навици можем да променим процеса. Ето някои от тях.

Не бързаме да отворим Google

Много е лесно моментално да отворим браузъра, когато не можем да си спомним името на актьор от любим филм. С това мозъкът ни става мързелив, дори има термин за това - дигитална амнезия. Той е машина, която трябва да се тренира, за да работи добре. Добре е да се помъчим първо да си спомним забравеното име, да изпробваме нов маршрут до позната дестинация без да ползваме картата на телефона и въобще да избягваме автоматични действия.

Всекидневни тренировки

Всеки пък, когато се движим така, че да чувстваме как кръвта ни се движи по-бързо, помагаме на мозъка. Защото тя го снабдява с кислород и полезни вещества за работата му.

Мултитаскингът не е толкова хубаво нещо

Мислим си, че когато правим няколко неща едновременно, сме продуктивни. Но всъщност е обратното. Мозъкът ни се чувства стресиран, в резултат на което допускаме повече грешки. Този стрес, осъзнат или не, предизвиква освобождаването на хормони, които пречат на краткосрочната памет. Ето защо, ако телефонът звъни, докато говорим с някого, може да е трудно да си спомним за какво сме говорили, след като затворим.

Обедна дрямка

Качественият нощен сън е жизнено важен за здравето на мозъка. Дрямка през деня обаче също работи в негова полза. Той отново преминава през всички фази на съня, но за по-кратко време.

Храната също е важна

Диетата ни оказва голямо влияние върху работата на мозъка ни. Някои продукти са с доказано от науката действие. Такива например са цвеклото и боровинките, които се борят със свободните радикали в мозъка, както и куркумата, която действа противовъзпалително, пишат Prevention, цитирани от lifestyle.bg.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Борис Джонсън стана баща за девети път
Веселин Маринов през сълзи: Майка ни винаги ни посрещаше с брат м...
В писмо до министър Вълчев: Синът на Алекс Богданска поиска да не...
Шест звезди влизат в "Муха в супата"
Вирусолог: Пазете се от тези мушици, разпространяват агресивен па...
Ясна е причината за смъртта на журналиста Асен Григоров


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).