Над 1 млн. души са загинали при катастрофи в света през 2013 г.

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:07 / 19.10.2015
1090
При пътни катастрофи през 2013 г. са загинали общо 1,25 милиона души в цял свят, а африканските пътища остават сред най-опасните. Това показват данни от разпространен днес доклад на Световната здравна организация, цитиран от Франс прес.

Броят на жертвите остава сравнително стабилен от 2007 г. независимо от растящия брой на населението и на превозните средства, отбелязва СЗО.

Най-много хора загиват по пътищата на Африка - смъртността е 26,6 на 100 000 жители при 9,3 в Европа, сравнително най-безопасният регион.

Смъртните случаи все още са твърде много, коментира данните генералната директорка на СЗО Маргарет Чан. "Пътните катастрофи причиняват неприемливи опустошения, по-специално сред бедните слоеве в бедните страни", посочи тя.

Половината жертви са пешеходци (22 на сто), велосипедисти (4 на сто) и мотоциклетисти (23 процента).

В Африка пешеходците и велосипедистите са 43 процента от загиналите на пътя. Положението се е подобрило в страните, приели закони за поведението на водачите с цел намаляване на основните рискови фактори - скоростта, управлението в пияно състояние, неупотребата на каски, колани и детски седалки.

Според СЗО, максималната скорост в населените места не трябва да надхвърля 50 км в час. Тази препоръка обаче се спазва само в 47 държави с общо 950 милиона население.

При употреба на спиртни напитки младите водачи са по-застрашени от катастрофи, отколкото опитните, погълнали същите количества алкохол, констатира организацията.

СЗО препоръчва приемането на закони за ограничаване на алкохолното съдържание в кръвта до 0,02 г за младите водачи и взелите книжка наскоро. Такива закони са приели вече 21 европейски страни, чийто пример според СЗО трябва да бъде последван в целия свят.

Едва 44 държави с 1,2 милиарда жители имат обаче закони за носенето на каски, отговарящи на най-добрите практики.

105 страни с 4,8 милиарда население имат правила, задължаващи да слагат колани и пътуващите отпред в колите, и тези на задната седалка.

Автомобилите, продавани в 80 на сто от страните по света, не отговарят на базовите норми за сигурност, сочи докладът.

Сигурността по пътищата е сред трайните цели на развитието до 2030 г. До 2020 г. ООН планира да намали двойно броя на жертвите и пострадалите по пътищата, добавя АФП.

Източник: bTV

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Тези храни помагат при борбата със стреса
6 причини да имате оси в двора
Мис България Свят 2017 стана майка за трети път
Жени Живкова обжалва развода си
Симптоми, по които да разпознаем скарлатината
Удрят ни силни магнитни бури през месец май, ето кога точно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).