Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Новооткрит амулет пренаписва историята на България
Автор: Екип Varna24.bg 15:27 / 27.03.2023Коментари (5)512
© Bulgaria ON AIR
Оловен амулет с кирилски надпис е открит при проучванията на крепостта Балъкдере край ивайловградското село Хухла. Буквите били изписани на прегъната пластина, а текстът е каноничен, показват изследванията.

Откритието е сред най-значимите и дори може да промени историята, смятат археолози.

Прегънатата ловна пластина е открита на финала на разкопките край крепостта Балъкдере през октомври миналата година. Текстът върху нея е бил невидим за археолога Ивайло Кънев, забелязва го фотограф при документиране на паметника. Няколко месеца са необходими, за да стане ясно какво представлява амулетът.

"Резултатите са феноменални, много сме щастливи, защото имаме един паметник, който малко пренаписва историята на България, в началото на Х век", заяви археологът Ивайло Кънев.

В този период българите мечтаят за Константинопол, а в учебниците по история цар Симеон е представян като емоционален владетел. Оловният амулет с дълъг кирилски текст показва, че на крепостта Балъкдере, само на 30 км от Одрин, е имало поставен български гарнизон, предаде Bulgaria ON AIR.

"Тези разкопки показват, че нещата не стават толкова емоционално. Напротив, тук виждаме една много сериозна държавна стратегия. Той поставя гарнизон на това ключово място. На входа и изхода на река Арда, входа и изхода към Тракия, един от подходите на Одрин и този български гарнизон контролира, разузнава и проучва. Осигурява се терена за тези военни действия, които той извършва в посока Константинопол", обясни Кънев.

Самият оловен амулет също е уникален и няма еквивалент до момента. Вярвало се, че пази от зли сили и болести,  подобно на съвременните муски. Откриваните до момента обаче са коренно различни.

"Ние имаме от X век подобни амулети. Те са навити на руло от тънки оловни листове. Тук имаме също апотропеен, но той е на пластина, който когато е написан, ние винаги сме се чудили как до милиметър толкова добре е изписано всичко", не крие изненадата си археологът.

Откритият оловен кирилски надпис е и един от най-ранните, които са откривани от археолозите. Върху малката пластина са изписани общи 13 реда с канонично значение.

Учените продължават работата с оловния амулет. В Националния исторически музей обаче е изложено друго уникално откритие от крепостта Балъкдере край ивайловградското село Хухла – патера или тиган, който също е изключително рядък.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 08.04.2023 г.
Aнонимен
на 28.03.2023 г.
0
 
 
"ХАЗАРИТЕ" на Екатерина Велика в стремежа си да Де-българизорат населенията и чак те след доста Епохи те ПРОМЕНЯТ НАЙМЕНОВАНИЕТО ОТ "БЪЛГАРСКА АЗБУКА" НА Кирилска, Кирилица,Славианска... - само и само да не се нарича Българска Азбука!!!Факт. А тя е такава, защото факта че ЦАР Симеон Велики я поръчва и заплаща в злато на Братята да е такава каквато е : БЪЛГАРСКА АЗБУКА". ВСЯКО ДРУГО ОПРЕДЕЛЕНИЕ Е НЕГРАМОТНОСТ Или СЪПРИЧАСТНА ПРОПАГАНДНА , ОСЪЗНАТА ИЛИ НЕ ОСЪЗНАТА КОРиСТ.
Aнонимен
на 28.03.2023 г.
0
 
 
ХАЗАРИТЕ ПРОМЕНЯТ НАЙМЕНОВАНИЕТО ОТ "БЪЛГАРСЙА АЗБУКА" НА Кирилска, Кирилица,Славианска само и само да не е Българска Азбука А тя е такава защото ЦАР Симеон Велики я поръчва и заплаща в злато на Братята да е такава каквато е!,БЪЛГАРСКА АЗБУКА" ВСЯКО ДРУГО ОПРЕДЕЛЕНИЕ Е НЕГРАМОТНОСТ И СЪПРИЧАСТНА ПРОПАГАНДНА ОСЪЗНАТА ИЛИ НЕ ОСЪЗНАТА КОРСТ.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
"Времеубежище" на Георги Господинов спечели "Букър"
Почина един от братята Галеви Ангел Христов
Мъж е бил убит в района на столичен мол тази сутрин
Процедура по отстраняването на главния прокурор Иван Гешев
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:
тел.: 0888 53 26 24
novini@varna24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
тел.: 0887 45 24 24
office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
©2008 - 2022 Медия груп 24 ООД. Varna24.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени). Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в Varna24.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Статистика: