Докато в Народното събрание течеше дебат по третия вот на недоверие към кабинет "Желязков“, беше внесен и четвърти.

Обсъждането на третия вот на недоверие – за провал във фискалната политика, продължи 4 часа днес. Гласуването ще е в петък.

Вотът на недоверие е внесен от "Възраждане“, "Величие“ и МЕЧ, които имат общо 54 гласа и очакванията са да не събере необходимата подкрепа.

Вотът на недоверие №4 е депозиран от "Величие“ и е за "несправяне с екологичната криза в България“.

Темата коментираха пред bTV политолозите Татяна Буруджиева и Кънчо Стойчев.

"Пo принцип вотът на недоверие не сваля правителства, вотът на доверие ги сваля. Той е инструмент опозицията да предложи и да се чуят нейните алтернативи на политики, а в българските условия това се пропуска от всички, които внасят вот на недоверие. Смисълът на вота на недоверие е да чуем другия вариант какво може да се направи, а не просто да говорим за някакви проблеми“, коментира Буруджиева.

По думите ѝ другият важен момент е, че вотът на недоверие изисква сериозен анализ кога точно да се внесе, за да има ефект от дебата.

"И двете неща не съществуват при българските вотове на недоверие и това е поредният политически инструмент, който се унищожава, защото се изпразва от съдържание“, допълни тя.

"Управляващите винаги твърдят, че вотовете на недоверие са загуба на време, но по тази логика то и да правим избори е загуба на  време. Трябва да разберем, че в една страна има демокрация, когато има опозиция и има опозиция, когато тя се опитва да свали властта и да вземе властта“, обяви Стойчев.

Според него въпреки привидната загуба на време вотовете на недоверие са много важно средство за огласяване на различни мнения и поддържане на демократичната игра.