Поставиха в музей първата ваксина, приложена в САЩ

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:45 / 10.03.2021
2070
Националният музей за американската история "Смитсониън" придоби флакона от първата доза ваксина срещу COVID-19, приложена в САЩ, като част от плана си да документира глобалната пандемия и "този необикновен период, през който преминаваме", съобщи Асошиейтед прес.

Музеят обяви, че се е сдобил с флакона и други материали, свързани с инжектирането на тази първа доза, по повод отбелязването на предстоящата първа годишнина от пандемията.

Журналистите от Асошиейтед прес получиха изключителен достъп, за да видят новопридобитите експонати - флакони, специално оборудване за транспортиране, медицински облекла и идентификационната карта на нюйоркската медицинска сестра, която първа в САЩ беше имунизирана срещу новия коронавирус.

"Искахме експонати, които разказват цялата история", каза директорката на музея Антия Хартиг. "Всичко от медицинските облекла до фризера, в който се доставят ваксините".

Макар да има множество дати, свързани с годишнината от началото на пандемията, от музея избраха датата 11 март - денят през миналата година, когато Световната здравна организация обяви глобална пандемия. През същата седмица голяма част от живота в Америка замря, докато вирусът настъпваше в офиси, домове и спортни събития.

"Задачата ни бе да документираме този необичаен период, през който преминаваме", каза Даян Уенд, куратор в отдела по медицина и наука в музея. "Специално насочихме вниманието си към разработването на ваксини от самото начало".

Първата ваксина в САЩ бе поставена на 14 декември 2020 г. на Сандра Линдзи, медицинска сестра в интензивно отделение. Флаконът от първата доза е дарен на музея от здравноосигурителната компания "Нортуел Хелт", ваксинирала Линдзи. Освен оригиналните флакони на "Пфайзер", дарението включва специален контейнер с размер на минибар, в който ваксината се транспортира, опакована със сух лед.

"Кураторите ни се интересуваха особено от процеса и от опаковането", каза говорителката на музея Мелинда Мачадо. "Историята на ваксината не се изчерпва само с това, което се инжектира в ръката".

Новите експонати, свързани с COVID-19, ще са част от богата медицинска колекция на музея, сред които са една от първите дози от ваксината срещу полиомиелит, разработена от д-р Джонас Солк през 1955 г., специални спринцовки и имунизационни карти от онова време. В колекцията вече е и триизмерния модел на новия коронавирус, който бе дарен на музея миналата седмица от имунолога д-р Антъни Фаучи.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Любопитни новини:
Тези храни помагат при борбата със стреса
6 причини да имате оси в двора
Мис България Свят 2017 стана майка за трети път
Жени Живкова обжалва развода си
Симптоми, по които да разпознаем скарлатината
Удрят ни силни магнитни бури през месец май, ето кога точно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).