Проф. Богов: Има връзка между сърцето, бъбреците и диабета

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:43 / 10.03.2025
1146
Бъбреците често са определяни като безмълвни страдалци, защото много рядко се развива ясна симптоматика, която да подсказва за наличието на проблем с функционирането им.

Тези симптоми, когато са налични, включват болка, дизурия (смущения в уринирането) и др. Тези клинични признаци карат човека да посети своя лекуващ лекар, пише svetatnazdraveto.bg.

При всички останали групи пациенти с бъбречни заболявания, които нямат никакви оплаквания, заболяването може да напрадне опасно бързо. Възможно е да се стигне до крайни стадии на хронична бъбречна недостатъчност без човек изобщо да подозира наличието ѝ.

Съществуват допирни точки между пациентите със сърдечносъдови, метаболитни и бъбречни заболявания. Те имат едни и същи фактори, които водят до развитие на едно от трите вида заболявания.

"Почти сме убедени, че промените, които съпътстват диабетиците неимоверно водят и до увреда на бъбречното здраве с изява на хронично бъбречно страдание.

Същото се отнася и за сърдечноболните“, коментира проф. Богов обезпокоителната тенденция. При напреднал етап на едно бъбречно заболяване възможностите за превенция и лечение са значително ограничени.

Бъбреците обичат водата: Уверете се, че пиете по два литра на ден

Друга важна част от ефективната грижа за бъбречното здраве е ранният скрининг. Веднъж годишно всеки човек трябва да изследва своя серумен креатинин с изчислена гломерулна филтрация и да проведе изследване, което показва наличието на албумин.

Ако има такъв се пристъпва към изчисляване на съотношението между албумина и креатинина в организма. То дава изключително важна насока за това дали човекът е здрав и ако не е – колко напреднал е патологичният процес.

Рисковите фактори за развитие на бъбречно заболяване включват употреба на енергийни напитки (особено при подрастващите), прекомерен прием на протеини, полипрагмазия и др.

"Детският организъм не е подходящ за използването на енергийни напитки, защото случаите на увреди са много, включително и по статистиката за нашата страна, и включват довеждане до остра бъбречна недостатъчност“, казва специалистът.

Съществува и връзка между емоционалното и бъбречното здраве. "Психическото здраве е в неразривна свързаност с телесното“, убеден е проф. Богов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Русита Боева: Имам лична емоционална натовареност с песента "Забл...
Отбелязваме Международния ден на труда
Напрежението в "Ергенът" расте, три участнички си тръгнаха преди ...
Новините на Нова започнаха с гаф
Защо косата се омазнява бързо? Има ли връзка с организма?
В утрешния почивен ден – измий се с роса за благополучие и сложи ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).