Проф. Мартин Вечев: С времето достъпът до изкуствения интелект ще се демократизира

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
18:01 / 02.02.2025
1834
В началото на седмицата китайската компания DeepSeek представи модел, за който твърди, че се равнява и дори превъзхожда най-модерните чатботове. За разлика от тях обаче използва много по-малък технически и енергиен потенциал.

Това означава в пъти по-малко разходи и преобръщане на развитието на индустрията в САЩ, Европа и света.

Борсите реагираха светкавично, а няколко часа по-късно започна изтриване на стотици милиарди от пазарната оценка на големи американски технологични компании. До понеделник вечерта общите борсови загуби надхвърлиха един трилион долара.

Според BBC съобщените разходи за разработването на DeepSeek от само 6 милиона долара, променят визията на мнозина за това какви средства са нужни за работа в ерата на изкуствения интелект. За сравнение, само за миналата година големите американски компании са инвестирали в изкуствен интелект инфраструктура над 180 милиарда долара.

"Тези 6 милиона всъщност са за едно обучение на този модел. Но за да стигнеш до това едно обучение, ти трябва да правиш десетки, може би стотици такива обучения. Освен това имаш разходи на събиране на данни, разходи за заплати и експерименти. Само компютрите, които използват, са между 50 и 100 милиона. Тоест говорим за огромни разходи, 6 милиона долара със сигурност не е това, което е струвало“, обясни пред bTV проф. Мартин Вечев, един от водещите учени в сферата на изкуствения интелект.

По думите му DeepSeek от доста време разработват модели и това е трета версия, така че става въпрос за стотици милиони.

"Смятам, че с времето достъпът до изкуствения интелект ще се демократизира. Всички държави ще имат достъп, те се конкурират. Европа също има компании, които пускат модели. В момента има над 700 000 такива модела, DeepSeek е един от тях“, коментира Вечев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
29.04.2025 Росен Желязков показа на Коща какво може България в областта на изкуствения интелект
09.04.2025 Две държави печелят надпреварата за световен лидер на изкуствения интелект
25.03.2025 Доц. Златогор Минчев: България може да се включи много силно в новите модерни технологични решения, базирани на изкуствения интелект 
24.03.2025 Ангел Георгиев: "Даскал GPT" помага с всичко, от което един учител би имал нужда преди да влезе в час
19.03.2025 Антон Пулийски: Тенденцията от последните години е все повече съдържанието в социалните мрежи, да не е истинско, а генерирано
19.02.2025 Вълчев: Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект
Още новини от Любопитни новини:
Това летище се смята за най-страшното в света - ето защо
Венера влиза в Овен, ето какво да очакваме 
Кръстиха астероид "Матиганис" – древното име на Шумен
Ето какво издава използването на емотикони за личността ни
Русита Боева: Имам лична емоционална натовареност с песента "Забл...
Отбелязваме Международния ден на труда


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).