Традиционни коледни обичаи в страните по света 

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
18:04 / 25.12.2022
1038
Освен коледните ястия всяка страна има и свои обичаи, много от които имат своите корени в миналото. Например в Армения на Бъдни вечер всички жители си лягат по пижами. Те се събуждат сутрин и се подготвят за празнична вечеря, без да свалят пижамите си. Смята се, че пижамата е символ на благополучие и здраве. 

В Обединеното кралство, освен основните ястия, собствениците на къщата сервират и специален пай, пълнен с различни необичайни продукти. Тази торта се нарязва на определен брой парчета, съответстващи на броя на хората, които седят на масата. В същото време всеки присъстващ на тържествената вечеря търси своето нещо в баницата. След това и гостите, и собствениците на къщата демонстрират нещата, на които са се натъкнали. Съответно, ако някой попадне на пръстен, това ще означава бърза сватба за собственика на предмета. Монетата е символ на богатство през следващата година. Ако подкова - годината ще е щастлива за този, който я е получил и т.н. 

В Шотландия, според стар обичай, всеки член на семейството трябва да се сбогува с всичките си оплаквания с помощта на огън. За целта вечерта преди Коледа цялото семейство идва до огнище или огън и на свой ред хвърля малки клонки в него. В същото време всеки си спомня оплакванията и неприятностите от изминалата година. Вярва се, че всички беди се изгарят заедно с клоните. А това означава, че през новата година ще има нов живот, без проблеми и негодувание. 

В Италия традиционно всички членове на домакинството обичат да играят на "урната на съдбата“. На Бъдни вечер най-възрастният член на семейството поставя под елхата специална урна с бележки, на които са изписани имената на подаръците. На следващата сутрин, веднага след закуска, цялото семейство идва до смърча и започва да се редува, изваждайки щастливи бележки. И за да е по-интересно, човекът, който пише тези бележки, оставя няколко празни листа. И ако някой от членовете на семейството извади един от празните листове, тогава той трябва да "откупи“ подаръка си, изпълнявайки желанието на организатора. Например, той може да покани участника да изпее песен, да грачи и т.н. 

В Исландия празникът се приема много сериозно. По традиция на Коледа между пет и десет вечерта всички жители на страната изключват телевизорите си едновременно. В същото време самите телевизионни и радиокомпании спират да излъчват, за да могат жителите на Исландия да се наслаждават на общуването помежду си и да не се разсейват от телевизионни предавания по време на гала вечерята. 

В Япония на Бъдни вечер вярващите поставят специални стълбове на входа на къщата си, върху които се поставят малки връзки слама. На Бъдни вечер те запалват тези своеобразни факли с надеждата, че димът от горящата слама ще избави домовете им от злите духове и ще изплаши злите духове. 

В Русия има обичай за Коледа да се носят само нови дрехи. В същото време всеки член на семейството може да се преоблече няколко пъти през празничната вечер. Смята се, че по този начин те привличат късмет и финансова независимост в къщата. Освен това в някои руски градове все още има обичай - да не се ядат коледни ястия, докато първата Витлеемска звезда не изгрее на небето. 

В България празнуването на Коледа започва в нощта на 24 срещу 25 декември. В полунощ младежите над 12 години излизат на разходка. По време на масовите празненства се пеят песни, които се наричат коледни, а всеки стопанин на къщата, на чиято врата е почукал на празник, пожелава здраве, щастие и богатство. Като награда за добрите думи стопанинът е длъжен да им благодари и да им даде ядки, сини сливи, сушени ябълки, сланина, сирене и коледни колачета. 

В Украйна дълго време на Бъдни вечер, 6 януари, стопаните на къщата ставали много рано и приготвяли обредна храна от зърнени храни, която се наричала "кутя“. Като напитка се вареше узвар - компот от сушени плодове. В същото време кутията и узварът се приготвят на печка, която според традицията се запалва по "праисторическия метод“ - чрез триене на едно парче дърво в друго или с помощта на камъни. В по-късен период кибрит, слама и дърва за огрев са били използвани по време на коледната подготовка. 

Интересно е, че крупата  за кутя се залива със специална чиста вода, която се събира преди изгрев слънце. След като приготви кутия, домакинята на къщата добави ядки и мед към ястието. Според обичая кутя се носеше на роднини и приятели. В момента кръстниците идват да посетят кръстници и да донесат кутя. В много села самите домакинства ядоха кутя, след като премахнаха горния слой и го дадоха на добитъка. При това на масата пръв сяда най-възрастният член на семейството, а след него всички останали. Дегустацията на коледната гозба започна и от най-възрастния човек в семейството, който преди да поднесе лъжицата до устата си, прочете молитва и помени всички починали близки. 

След предпразничната вечеря много стопани, които гледаха добитък или имаха пчелин, се превръщаха за известно време в деца и в полунощ започваха да жужат, грачат, тихо или блеят. Смятало се, че по този начин те призовават пилетата да бързат, да дадат повече пчели.

Виж коментарите (0)

Още по темата (250):
25.12.2023 Калоян Методиев и неговата честитка за Коледа: Който не иска - да не меси
06.12.2023 Празниците идват. Как да си спестим семейните скандали
03.12.2023 Невиждан хейт заля мрежата заради коледната украса в София, нарекоха я "извратена декорация", дори Портних се намеси
01.12.2023 Ето как да си комбинираме дните, за да почиваме много по Коледа и Нова
година
12.11.2023 Куче на хотел - от 25 до 130 лева, а срещу още 20 отива и на разходка
21.09.2023 Офертите за почивка около новогодишните празници – по-скъпи тази зима
Още новини от Любопитни новини:
Не правете тези шест грешки при възпитанието на детето и сигурно ...
Седалките в колата ви са магнит за мистериозни петна – ето как да...
Празникът на розата тази година ще ни поднесе огромни изненади
3 храни, които могат да ви помогнат да спите по-добре
Как можете бързо да охладите бира? Трикът за достигане на идеална...
Тук е отсядал Васил Левски, а манастирът е най-големият сред 14-т...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).