Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Защо глюкозата е толкова важна за тялото ни и в кои храни се съдържа?
Автор: Екип Varna24.bg 08:38 / 15.05.2024Коментари (0)1146
©
Глюкозата е монозахарид, който е в основата на производство на енергия в организма. Това определение e известно на всички, но в никакъв случай не изчерпва същността й.

Въглехидратите, които консумираме ежедневно от повечето храни и напитки, представляват захарни молекули, които се разграждат в човешкото тяло до глюкоза. Тя е най-простата форма на въглехидрат.

Днес ще ви разкажем защо тя е толкова важна.

Откъде идва глюкозата?

Тя е най-често срещаният монозахарид в природата. При растенията се генерира чрез фотосинтеза. Някои растения я съхраняват в свързани вериги или т. н. нишесте. Храните, съдържащи нишесте, включват царевица, картофи, ориз и пшеница.

Нишестето се отделя от тези цели хранителни източници, за да се получат декстроза, глюкоза, полиоли и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, които да се използват като съставки в производството на някои храни, напитки, дресинги и сосове.

Глюкозните монозахариди (не като част от нишестето) също се намират естествено в някои храни, пише forlife.bg. Най-концентрираният изцяло хранителен източник на глюкозни монозахариди е медът, последван от сушени плодове като фурми, кайсии, стафиди, касис, боровинки, сини сливи и смокини.

Как се обработва в организма?

Глюкозата технически не изисква храносмилане. Вместо това тя се абсорбира от тънките черва директно в кръвния поток, където може да се използва за енергия или в крайна сметка да се съхранява като гликоген в мускулите и черния дроб.

Консумираме я директно от храни като мед и също така я получаваме от храни и напитки, които съдържат лактоза, захароза и нишесте.

Когато ядем храни, съдържащи нишесте, слюнката в устата ни първо трябва да разгради нишестето до малтоза. След това малтозата се разгражда допълнително на отделните си глюкозни единици, което ги прави достъпни за усвояване.

Какво се случва в тялото след като се усвои глюкозата?

След усвояване и преминаване през чревната стена, глюкозата се разпределя между различните тъкани на организма. Тя е основното гориво за енергия.

Какво да направим при колебания в нивата на глюкозата?

Ако нивата на глюкозата ви са високи или ниски, най-важното е да се консултирате със специалист, за да разберете какво причинява аномалията.

Ако страдате от диабет, в зависимост от вида на диабета, вашият лекар може да назначи мониторинг на кръвната захар, инсулин и/или други лекарства.

Здравословната диета, здравословното тегло и редовните физически упражнения също са важни за управлението на диабета.

Приемът на въглехидрати в повечето случаи също е от значение за контрола на кръвната захар. Придържането към терапията и здравословен начин на живот ще сведе до минимум риска от усложнения и ще подобри цялостното ви състояние.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори 2024
Български тенис
Матури 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: