Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Знаете ли защо пишем желания до свети Серафим в Руската църква в София?
Автор: Цвети Христова 11:24 / 30.08.2023Коментари (0)3227
© Sofia24.bg
Руската църква в столицата е една от най-красивите у нас, а днес Sofia24.bg ще ви разкаже за нея. Тя е посветена на Свети Николай Чудотворец и е сред емблематичните сгради на града. Църквата е най-известна с това, че хората пишат желанията си на листчета и ги оставят там, за да се сбъднат. Но знаете ли, откъде води началото си тази традиция и до кого всъщност се пишат желанията?

Иконата на свети Серафим, както и мощите на наскоро канонизирания архиепископ могат да бъдат посетени и почетени в храма "Свети Николай Мирликийски", или още известен като Руската църква. Много столичани и гости на града решават да посетят гроба на свети Серафим, за да го молят за помощ. Болни молят за здраве, ученици и студенти за успех преди важни изпити, безработни за работа. Самият владика Серафим приживе окуражава учениците си да му пращат писма, след като почине. Това се превръща в традиция сред вярващите след смъртта му. Желанията се пишат в криптата на храма, където е гробът на архиепископ Серафим Соболев и се пускат в специални кутии. Любопитно е, че Серафим Софийски е знаел точната дата на която ще напусне този свят.

През 2016 г. в катедралата "Св. Александър Невски" Серафим бе канонизиран от две църкви едновременно - руската и българската православни църкви. Той  напуска болшевишка Русия през 1920 г. и пристига в България. Тук е назначен за настоятел на храма "Свети Николай Мирликийски Чудотворец" в София. Само три месеца по-късно му е поверено цялостното управление на руските църковни общини в нашата страна. Серафим е издигнат в архиерейски сан с титул Богучарски през 1934 година. До края на живота си той живее на ул. "Велико Търново" 30 в столицата.

Руската църква е осветена през 1914 година в навечерието на Първата световна война. Сградата е построена върху парцел на Руското посолство по проект на Михаил Преображенски, и то специално за нуждите на руските имигранти в София. Стенописите са дело на екип от художници, оглавяван от Василий Перминов (един от авторите на стенописите в "Александър Невски“). Малките куполи на църквата са позлатени. Централният купол е висок 19 метра. Камбаните са дарение от руския цар Николай II. След 1947 година храмът е предаден в диоцеза на Московската патриаршия, която го управлява и до днес.

В архитектурно отношение храмът е изграден в традициите на руската църковна архитектура от XIX век. Основният камък на бъдещия храм "Св. Николай Чудотворец“ е положен от княз Владимир Александрович (син на император Александър II), който пристига в София специално за тази цел заедно със съпругата си и сина си. Храмът е изграден по проект на академик Михаил Тимофеевич Преображенски (автор на православните катедрали в Ница и Флоренция). Строежът ръководи архитектът Александър Смирнов.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Лоша инфраструктура във Варна
Пенсионната реформа
План за възстановяване и устойчивост на България
51-ото Народно събрание
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: