Боби Бобев: Подписването на Тристранна декларация за военен съюз между Косово, Албания и Хърватия е изненадващ акт

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
18:37 / 20.03.2025
1591
Подписването на Тристранна декларация за военен съюз между Косово, Албания и Хърватия е изненадващ акт и предизвика много остра реакция от страна на Сърбия, които  считат създаването на този вид съюз за риск и опасност за сигурността и стабилността в региона. Това каза бившият посланик на България в Албания и Косово Боби Бобев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

Горещите точки в Западните Балкани както винаги са основно две: Босна и Херцеговина с нейното вътрешно състояние и поведението на Република Сръбска, и от друга страна имаме Косово неуспешният ход на диалога между Косово и Сърбия. "Тези два пункта на нестабилност и напрежение съществуват и в края на краищата най-малкото в изявленията и на тримата министри след подписването на документа за военно сътрудничество беше заявено категорично, че това сътрудничество е насочено към установяването на мир и стабилност в целия регион, против хибридните заплахи, против усилията на някои страни да въведат безредие, напрежение и нестабилност в този регион."

Въпросът според него тук е: ако действително се правят усилия за постигане на някаква регионална стабилност, на някаква колективна сигурност в региона на Балканите, защо Сърбия е изключена от този процес – това е и основен аргумент на сърбите, които със сигурност ще потърсят обяснения в детайли по този въпрос.

По думите на посланика Косово е големият печеливш от такъв вид военен съюз, тъй като Косово винаги изпитва опасения, че Сърбия е заплаха за неговата териториална цялост и сигурност. Вероятно заради това и в изявленията на министрите на трите държави се казва, че особено голяма заплаха има за стабилността и сигурността на Косово, подчерта Боби Бобев. "Това е някакъв вид международна легитимност и така Косово ще се чувства защитено в известен смисъл от това сътрудничество, което е фиксирано за изграждане на отбранителния капацитет, развитието на отбранителната индустрия, повишаването на оперативната съвместимост чрез съвместни военни учения, противодействие на хибридните заплахи", каза той и допълни, че по всяка вероятност НАТО е било информирано за подготовката и подписването на този документ.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Путин с реч на парада в Москва: Победата над нацизма беше извърше...
Парадът на победата на Червения площад в Москва
Български знамена приветстваха папа Лъв XIV във Ватикана
Робърт Франсис Превост е избран за нов папа
Habemus Papam: Бял дим се издигна от комина на Сикстинската капел...
Докато целият свят чака бял дим, над Ватикана се появи розов пуше...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).