Европа ни съветва: Кризата не трябва да руши основните човешки права

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:46 / 16.04.2020
2461
Министерството на правосъдието преведе наръчник за зачитане правата на човека, демокрацията и върховенството на закона по време на кризата COVID-19, издаден от генералния секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович-Бурич. Това съобщават от правосъдното ведомство.

Документът беше разпространен до правителствата на всички 47 страни-членки на Съвета на Европа.

Той е предназначен да подпомогне страните-членки на най-старата междуправителствена организация в Европа, като им предостави инструментариум за справяне с настоящата безпрецедентна и масова санитарна криза, така че да се гарантира, че предприетите ограничителни мерки по време на настоящата криза ще бъдат пропорционални на заплахата от разпространението на вируса и са ограничени във времето.

Документът обхваща четири ключови области: дерогация от Европейската конвенция за правата на човека в извънредни ситуации, спазване на принципите на правовата държава и демократичните принципи в извънредни ситуации, включително ограничения за обхвата и продължителността на спешните мерки; Основни стандарти за правата на човека, включително свобода на изразяване, поверителност и защита на данните, защита на уязвимите групи от дискриминация и право на образование; Защита от престъпност и защита на жертвите на престъпления, по-специално по отношение на насилието, основано на пол.

"Вирусът унищожава много животи и други скъпи за нас неща. Не трябва обаче да оставяме той да разруши основните ценности и свободните общества. Основното социално, политическо и правно предизвикателство пред държавите ще бъде способността им да се справят ефективно с кризата, като същевременно гарантират, че мерките, които предприемат, не подкопават изконния ни дългосрочен интерес да защитят основополагащите ценности на Европа в областта на правата на човека, демокрацията и върховенството на правото", пише генералният секретар на Съвета на Европа в увода на наръчника.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Международни новини:
Земетресение с магнитуд 5,4 по скалата на Рихтер разтърси Папуа Н...
Израел поиска помощ от България заради пожарите край Йерусалим 
Израел обяви извънредно положение: Пожари близо до Йерусалим, път...
Експерти алармират: Изригването на мега вулкан в САЩ може да пред...
Ново мощно земетресение удари Турция: Експерти алармират за предс...
Загинали и ранени при стрелба в Швеция, спецчастите са отцепили р...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).