Интерконекторът Гърция-България привлича двойно повече пазарен интерес за разширяване на капацитета си

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:58 / 08.09.2023
1539
Независимият преносен оператор ICGB обяви успешно приключване на необвързващата фаза на процедурата за добавен капацитет на интерконектора Гърция-България. Процесът стартира през месец юли с проучване на пазарния интерес към увеличаване на общия технически капацитет на газопровода IGB.

"Пазарният интерес за няколко последователни газови години е близо два пъти по-висок от първоначалните ни очаквания. Въпреки че засега тези индикации не са обвързващи за търговците, това е успешна първа стъпка към потенциално разширяване на капацитета на IGB от настоящите 3 млрд. м3/година на 5 млрд. куб. м/г.“, заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. Двамата обсъдиха възможностите за развитие на интерконектора с представители на преносни оператори от региона в рамките на събитие в Солун, посветено на Вертикалния газов коридор.

"За по-малко от година търговска експлоатация, интерконекторът Гърция-България се превърна в съществена част от пътя на България към постигане на реална енергийна диверсификация, повишена сигурност на доставките и енергийна независимост. Над 82% от общия капацитет за предстоящата газова година вече е резервиран, което е сериозно постижение. Като оператор вече гледаме напред към планове за разширяване капацитета на съоръжението, което допълнително ще подсили ролята на България и Гърция на енергийната карта на региона“, отбеляза Георгиева.

По думите й дружествата, участвали в необвързващата фаза на процедурата, са заявили интерес до 4 млрд. м3/г допълнителен капацитет за следващите няколко газови години в точките за междусистемно свързване на IGB с гръцкия национален оператор DESFA и българския национален оператор "Булгартрансгаз“.

Джордж Сатлас подчерта синергията на IGB с LNG терминала в Александруполис и ключовата роля на газопровода като част от Южния газов коридор и Вертикалния газов коридор. "С изменената среда за сигурност в региона и пренасочването на газовия поток от юг на север, България се превръща в транзитна страна на газ. Заедно с Гърция и нейните нарастващи усилия за разработване на проекти за LNG, нашите две страни показват отличен модел на сътрудничество в енергийния сектор“, отбеляза той.

IGB е първият маршрут за диверсифицирани доставки на природен газ към България, гарантирайки повишена сигурност на доставките и диверсификация на източниците. Новата инфраструктура създава възможности за пренос на природен газ и към други съседни държави в региона, включително Молдова и Украйна.

Виж коментарите (0)

Още по темата (266):
01.04.2025 КЕВР: По-евтин газ през април
28.02.2025 КЕВР утвърди по-висока цена на природния газ за март
27.08.2024 Над 178 млн. лева е платила държавата авансово на три фирми за разширяването на капацитета на "Чирен"
30.07.2024 НСИ: Запазва се тенденцията за намаляване производството на твърди горива в България
10.07.2024 Бивш енергиен министър: Добре че България заведе съдебен иск срещу "Газпром" за 400 млн. евро
02.07.2024 До октомври трябва да заработи терминалът за втечнен газ до Александруполис, заяви президентът
Още новини от Международни новини:
Хиляди бяха блокирани след кражба на кабели на високоскоростната ...
Bloomberg: ЕС ще предложи мерки за забрана на вноса на руски газ ...
Анализатор: Целият свят гласува "за" или "против" Тръмп - Румъния...
Родители на загиналите в Кочани: Няма човек, който да не е бил до...
Тръмп иска Алкатраз да отвори отново
Край на Skype


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).