Kathimerini: Гърция не трябва да допуска България да продава газ на РСМ

Автор: Иван Христов
Коментари (1)
10:15 / 25.10.2022
708
"Ако Гърция не изпрати газ в Северна Македония, то скоро София ще може да продава излишъка си, въвличайки Скопие в геополитическите си планове. Искаме ли това?“ – пише гръцкото издание Kathimerini в материал на автора Ставрос Дзимас, представен без редакторска намеса от Агенция "Фокус“:

"Стартът на търговската експлоатация на интерконектора Гърция-България (IGB), който пренася природен газ от Гърция за България, беше облекчение за северните ни съседи. Създаде усещане за сигурност в обществото, че домакинствата няма да измръзнат през зимата и в същото време има алтернатива на смъртоносната енергийна прегръдка на Русия, която вече спря крановете.

IGB променя енергийната карта на Балканите. Сега се открива възможността регионът да се свърже още повече с енергийните мрежи на Югоизточна и Централна Европа и да се превърне в център, с експлоатацията на втория тръбопровод за природен газ от Солун до Северна Македония.

Атина и Скопие подписаха съответното споразумение през септември 2021 г. в Солун, в присъствието на американския посланик, което подчертава геополитическото значение на проекта.

Въз основа на сделката се очаква газопроводът да се простира на над 123 километра от Неа Месимврия до Неготино, през граничните градове Евзони и Гевгелия, свързвайки националните газопреносни системи на Гърция и Северна Македония.

Първоначалният му транспортен капацитет ще бъде 1,5 милиарда кубически метра годишно, с възможност за разширяване до 3 милиарда кубически метра, като са направени планове, така че тръбопроводът да може да транспортира и "зелен“ водород.

Текущата информация показва, че предстои търг за проекта и в двете страни, като нараства интересът и от други страни, като Сърбия, Косово и дори Унгария.

Не можем да си позволим да бъдем безгрижни или колебливи по отношение на икономическата и най-вече националната осъществимост на такъв проект със Северна Македония. Нека не се простреляме отново в крака. Развитието в енергетиката е бързо. Русия се опитва да превърне Турция в разпределителен център и да върне пазарите на Югоизточна Европа обратно в нейното енергийно лоно, докато тези пазари се борят да станат независими. Гърция също претендира за ролята на енергиен играч и ако наистина иска тази роля, трябва да активира и този втори портал за природен газ на Балканите, тръбопроводът със Северна Македония.

Енергията в днешно време е, наред с други неща, мощен инструмент за влияние: ако Гърция не изпрати газ в Северна Македония, то скоро София ще може да продава излишъка си, въвличайки Скопие в геополитическите си планове. Искаме ли това?“

Виж коментарите (1)

Още по темата (260):
03.04.2024 Гуцанов: Провал е най-меката дума, която можем да използваме, когато става въпрос за енергийната ни политика
16.02.2024 Експерт алармира: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да плащаме!
03.02.2024 Илиян Василев: Докато "Булгаргаз" не се приватизира, той постоянно ще бъде играчка на политици да се занимават с газовия въпрос
23.01.2024 Бивш министър бие аларма: Сметките ще са много по-високи, "Булгаргаз" е в катастрофално положение
09.01.2024 Експерт: Притеснително е, че нямаме план Б за енергетиката, седим по средата на нищото
10.12.2023 Вучич, Радев, Алиев и Жиофре дадоха старт на междусистемната газова връзка Сърбия-България
Още новини от Международни новини:
Проф. Владимир Чуков: Всякакви версии за инцидента с Раиси са "на...
Заподозреният за покушението срещу Роберт Фицо ще се изправи пред...
ЕС наложи санкции срещу "Гласът на Европа" и още три руски медии
Фицо претърпя още една операция
Финансистът Иван Такев: Увеличението на митата върху китайски сто...
Състоянието на Роберт Фицо е "критично", вицепремиерът ще поеме н...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).