Международният анализатор Мирослав Попов: Европа леко я пързалят към една свръхмилитаризация

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
19:50 / 16.04.2025
1312
На Европа ще й е трудно да излезе от удобния коловоз, който Америка й осигуряваше. В  последните години светът се променя и тези нови тенденции, които Тръмп олицетворява, стават неудобни за част от брюкселските елити, като промяната в геополитическата философия на САЩ води до големи трансформации и за Европа. Това каза международният анализатор Мирослав Попов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му проблемът е в това, че от началото на войната в Украйна се внушава на европееца, че от Изток са готови всеки момент да нападнат Европа и да я окупират, затова и Европа трябва да е готова да отблъсне нападението. Това обуславя и желанието на Европа да иска да бъде военна сила. "Това е любопитен сюжет като фантазия, но е доста далеч от политико-правните реалности не само в Русия, а и в цяла Европа. И тази крайна екстремна гледна точка за неизбежната война съвсем наблизо не е особено състоятелна.“

Ако се тръгне реално към ремилитаризация, главният рисков фактор пред Европа е, че тя ще задълбочи процеса на спад на развитие на високи технологии и индустрии. Според него няма как да се възстановят загубените позиции в индустриалния свят като се заложи на милитаризация на икономиката. "Европа леко я пързалят, в леко хулиганския смисъл на думата, да тръгне по линия на една ремилитаризация, една свръхмилитаризация, която не съответства нито на действителните проблеми на европейските общества, нито на действителното състояние на европейските икономики,“ обясни той и добави, че това е и целта на Тръмп – една по-милитаризирана Европа, която да купува американско оръжие.

Големият въпрос според Мирослав Попов е наистина ли Европа не вижда друг отговор, друго решение на сегашната ситуация, освен милитаризация. "Трябва да се намери друга алтернатива, която да помогне на Европа да се върне към здравия си разум.“ След деиндустриализирането първоначално на страните от Източна Европа, а след това и на западноевропейските държави през в началото на XXI век, Европа сега иска да се реиндустриализира, но трябва да го направи по един нормален, здравословен начин, да се заложи именно на индустриите, на позитивното начало, а не чрез свърхмилитаризъм, смята експертът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (26):
01.05.2025 България и още 15 държави от ЕС искат да променят бюджетните си правила заради разходи за отбрана
29.04.2025 Борисов: Имаме редкия шанс България да влезе в мощни консорциуми, може би за това е лошото настроение на президента
28.04.2025 Вилис Цуров: Технологично сме в крак с времето, но административно изоставаме доста
27.04.2025 Радев към Коща: Ние ще продължим да разчитаме на Вашата подкрепа и силно лидерство
27.04.2025 Андрей Новаков: Войната ни е вече до главите. България може да бъде основен доставчик на оръжия за Европа
25.04.2025 Андрей Ковачев: ЕС иска да подкрепи своята отбранителна индустрия, включително българската
Още новини от Международни новини:
Жена загина при експлозия в Солун, след като бомба се взриви в ръ...
Администрацията на Тръмп върна американските визи за румънците
Нов закон в Гърция криминализира караваните
ЕС санкционира TikTok с 530 милиона евро
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
CBS News: Майк Уолц подава оставка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).