Politico: САЩ започнаха прилагането на нова стратегия за сдържане на технологичното развитие на Китай

Автор: Тереза Герова
Коментари (0)
14:57 / 27.12.2022
1561
САЩ започнаха прилагането на стратегия за сдържане на технологичното развитие на Китай, "най-агресивният“ ход на Вашингтон за ограничаване на икономическия и военен растеж на Пекин през последните години, коментират в редакцията на изданието Politico, позовавайки се на експерти, както и на бивши и настоящи американски служители.

В продължение на няколко десетилетия властите на САЩ се стремят да установят сътрудничество с Китай, но в същото време са направили всичко, за да гарантират, че Пекин ще остане далеч зад Вашингтон по въпросите на технологичното развитие. Сега служителите по сигурността на САЩ се стремят към почти пълно спиране на развитието на Пекин, особено в областта на микрочиповете и компютрите, а скоро и в други сектори, пише вестникът.

Нови закони на САЩ, насочени към високотехнологичните сектори на китайската икономика, влязоха в сила през есента на 2022 г. Догодина ще бъдат предприети още няколко законодателни мерки. Според изданието всички те взети заедно ще забавят технологичното и икономическото развитие на Китай повече от всички решения, взети от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп.

"Наистина виждате драматична промяна в начина, по който се гледа на отношенията с Китай. Администрацията на [Джо] Байдън вижда иновациите, разработени в Китай, като заплаха за националната сигурност“, казва бившият американски служител Клит Вилемс, помогнал за развитието на икономическата политика на Белия дом спрямо Китай при Тръмп.

Администрацията на САЩ нарича новата стратегия срещу Китай "отбранителна програма", пише вестникът. Изданието отбелязва, че през октомври Министерството на търговията на САЩ публикува мерки, целящи да попречат на китайските компании да произвеждат модерни компютърни чипове. В близко бъдеще се очаква указ за регулиране на американските инвестиции в Китай и указ за ограничаване на възможността китайските социални мрежи, по-специално TikTok, да събират данни от американци.

От своя страна Конгресът на САЩ разработва законодателни инициативи, насочени към контролиране на инвестициите и потоците на американски капитали към Китай. Законодателите действат по идеята на Байдън за "насърчаване“ на американската технология за подобряване на конкурентоспособността на страната.

Виж коментарите (0)

Още по темата (21):
16.04.2025 САЩ заплашиха да повишат митата за Китай до 245%
14.04.2025 Нужни за автомобили, дронове и ракети: Китай спря износа на някои редкоземни метали и магнити
10.04.2025 Белият дом: Mитата на САЩ за Китай вече са 145%
08.04.2025 Китай обвини Тръмп в "икономически тормоз" и предупреди, че в търговската война няма победители
07.04.2025 Тръмп: Сделката за TikTok беше близо, докато Китай не се отказа заради
митата
05.04.2025 "Пазарът говори": Пекин призова САЩ за консултации при равни условия
Още новини от Международни новини:
Крайнодесният кандидат Джордже Симион води на първия тур на избор...
Осуетиха бомбен атентат на концерт на Лейди Гага
Най-малко 1 човек е убит, а 13 са ранени при стрелба на парти в Т...
Важно за притежателите на карти Visa и Mastercard
Русия започва наказателно дело срещу България заради повреждането...
Жена загина при експлозия в Солун, след като бомба се взриви в ръ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).