Politico: САЩ започнаха прилагането на нова стратегия за сдържане на технологичното развитие на Китай

Автор: Тереза Герова
Коментари (0)
14:57 / 27.12.2022
781
САЩ започнаха прилагането на стратегия за сдържане на технологичното развитие на Китай, "най-агресивният“ ход на Вашингтон за ограничаване на икономическия и военен растеж на Пекин през последните години, коментират в редакцията на изданието Politico, позовавайки се на експерти, както и на бивши и настоящи американски служители.

В продължение на няколко десетилетия властите на САЩ се стремят да установят сътрудничество с Китай, но в същото време са направили всичко, за да гарантират, че Пекин ще остане далеч зад Вашингтон по въпросите на технологичното развитие. Сега служителите по сигурността на САЩ се стремят към почти пълно спиране на развитието на Пекин, особено в областта на микрочиповете и компютрите, а скоро и в други сектори, пише вестникът.

Нови закони на САЩ, насочени към високотехнологичните сектори на китайската икономика, влязоха в сила през есента на 2022 г. Догодина ще бъдат предприети още няколко законодателни мерки. Според изданието всички те взети заедно ще забавят технологичното и икономическото развитие на Китай повече от всички решения, взети от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп.

"Наистина виждате драматична промяна в начина, по който се гледа на отношенията с Китай. Администрацията на [Джо] Байдън вижда иновациите, разработени в Китай, като заплаха за националната сигурност“, казва бившият американски служител Клит Вилемс, помогнал за развитието на икономическата политика на Белия дом спрямо Китай при Тръмп.

Администрацията на САЩ нарича новата стратегия срещу Китай "отбранителна програма", пише вестникът. Изданието отбелязва, че през октомври Министерството на търговията на САЩ публикува мерки, целящи да попречат на китайските компании да произвеждат модерни компютърни чипове. В близко бъдеще се очаква указ за регулиране на американските инвестиции в Китай и указ за ограничаване на възможността китайските социални мрежи, по-специално TikTok, да събират данни от американци.

От своя страна Конгресът на САЩ разработва законодателни инициативи, насочени към контролиране на инвестициите и потоците на американски капитали към Китай. Законодателите действат по идеята на Байдън за "насърчаване“ на американската технология за подобряване на конкурентоспособността на страната.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15):
01.03.2024 Бивш американски дипломат призна, че е шпионирал за Куба в продължение на десетилетия
02.02.2024 Полицията в Индия освободи гълъб, заподозрян в шпионаж в полза на Китай
13.01.2024 В Тайван започнаха избори, които могат да разтърсят света
11.08.2023 Китайските власти обявиха, че са разкрили шпионин на ЦРУ
16.01.2023 Япония може да се превърне в "азиатска Украйна"
05.01.2023 Новият външен министър на Китай подчерта важността на отношенията със САЩ
Още новини от Международни новини:
Проф. Владимир Чуков: Всякакви версии за инцидента с Раиси са "на...
Заподозреният за покушението срещу Роберт Фицо ще се изправи пред...
ЕС наложи санкции срещу "Гласът на Европа" и още три руски медии
Фицо претърпя още една операция
Финансистът Иван Такев: Увеличението на митата върху китайски сто...
Състоянието на Роберт Фицо е "критично", вицепремиерът ще поеме н...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).