Професор от Оксфорд: Няма да има втора вълна на Covid-19, отваряйте кръчмите!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
17:25 / 24.05.2020
2885
Кръчмите, ресторантите и всякакви увеселителни заведения могат да бъдат отворени веднага без страх от ново повишаване на инфекцията от коронавирус. Така смята топепидемиологът от Оксфордския университет - професор Сунетра Гупта.

Според нея няма как да се случат катастрофалните последици, прокламирани в случай че ограничителните мерки не бъдат разхлабени поетапно и постепенно. Професорът е на мнение, че дългата карантина и социална дистанция всъщност прави хората по-податливи на заболявания, тъй като по този начин остават незащитени срещу най-различни патогени.

Проучване на Импириъл Колидж в Лондон през март твърдеше, че във Великобритания може да има половин милион жертви, ако не бъде въведена стриктна повсеместна карантина. Професор Гупта и нейният екип в Оксфорд обаче разработиха алтернативен модел, според който половината от населението може би е преминало през вируса и истинската смъртност е 0.1 процент. Нейната версия бе твърде противоречива тогава, но два месеца по-късно учените започнаха да я приемат, пише Дейли Мейл, цитирани от Блиц.

Мисля, че можехме да се справим по-добре, ако не бяхме предприели никакви мерки или поне не такива. Може би трябваше да помислим как да защитим уязвимите още преди 30-40 години, когато започнахме да намаляваме болничните легла. Корените на всичко това се крият дълбоко назад във времето, заявява професор Гупта.

Предположението на Импириъл Колидж бе за възможно най-лошия вариант. Въпросът е трябваше ли да играем по него с цената на цялата тази блокада, която започва да дава все по-лоши последствия?, допълва тя. В подкрепа на нейната теза проучване на американския банков гигант Пи Джей Морган Чейс твърди, че карантинните мерки, наложени в държавите, не са успели да обърнат курса на вируса, а вместо това са унищожили милиони домакинства. Това твърдение се опира на фактите, че след свалянето на ограниченията нивото на зараза се понижава, а COVID-19 явно следва своя собствена динамика.

В Дания например, репродуктивното ниво на вируса продължава да пада след отварянето на училищата и моловете. В Германия се наблюдава същото след отпускане на мерките, както и в американските щати Алабама, Уисконсин, Мисисипи и Колорадо.

Всъщност в голяма част от държавите заразата отслабва след падането на карантината. За сметка на това в държавните бюджети са се отворили огромни дупки, а милиони по света са загубили работата си, смятат от Пи Джей Морган Чейс. Те са на мнение, че честото миене на ръцете и климатичните особености в страните са оказали много по-голяо влияние на разпространението на коронавируса, отколкото ограничителните мерки, наложени от правителствата.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Международни новини:
WSJ: Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навал...
Хилари Клинтън идва в България
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Забраняват употребата на мокри кърпички?
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение
Земетресение разтърси района край Солун


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).