Съдът на ЕС: ЕК неправилно е отказала достъп до текстовите съобщения между фон дер Лайен и директора на Pfizer

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:20 / 14.05.2025
946
Съдът на ЕС постанови, че Европейската комисия е нарушила правилата за прозрачност, като не е предоставила достъп до текстовите съобщения между Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на фармацевтичния гигант Pfizer, пише Еuractiv.

В дългоочакваното решение по така наречения скандал "Пфизергейт“ Общият съд на ЕС в Люксембург реши, че Комисията "не е дала правдоподобно обяснение, за да обоснове“ отхвърлянето на искането на журналист за достъп до текстовете.

Делото произтича от жалба от 2023 г., подадена от The New York Times, след като Комисията отказа да предостави текстовите съобщения, разменени между председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла през 2021 г., докато в Европа бушуваше пандемията от Covid-19.

Спорът за съобщенията - за които се съобщава, че са свързани с преговорите по финализираната сделка за ваксини на стойност 35 млрд. евро - предизвика обвинения в секретност и институционална непрозрачност на най-високите нива на изпълнителната власт на ЕС.

Решението, което вероятно ще предизвика значителна политическа реакция, засилва нарастващите опасения относно силно централизирания стил на ръководство на фон дер Лайен.

Европейската комисия може да обжалва решението.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15):
26.01.2025 ЦРУ промени позицията си за произхода на COVID-19: Теч в китайска лаборатория е предизвикал пандемията
15.08.2024 "По-лошо от COVID": Канада призова гражданите да се подготвят за нов вирус
22.07.2024 Проф. Николай Витанов: Внимавайте в Гърция!
25.05.2024 Британски учен: Нова пандемия е абсолютно неизбежна
11.05.2024 Япония ще унищожи 77 процента от неизползваните лекарства срещу Covid-19
04.04.2024 Европол и ЕП със спецакция в четири държави: Разбита е престъпна група, източвала фонда на ЕС за справяне с COVID-19
Още новини от Международни новини:
ООН алармира: 14 000 бебета могат да умрат в Газа следващите 48 ч...
Арестуваха 22 лица, включително висш служител заради разследванет...
Още една европейска столица под транспортна блокада
Серия от трусове в Евия: Обявено е извънредно положение, училищат...
Тръмп: Преговорите между Русия и Украйна започват незабавно
Путин: Разговорът с Тръмп беше откровен и смислен, Русия е готова...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).