В Крим се готвят да преминат към руската рубла

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:57 / 10.03.2014
2059
Украинските военни изграждат още един контролно-пропускателен пункт на кримската граница. Той ще се намира между Чонгар в Геническия район, и територията, която "самоотбраната" на Крим завзе наблизо. Полуостров Чонгар в Херсонска област граничи с Автономна република Крим.

В украинския град Бахчисарай представители на така наречените "дружини на Автономна република Крим" похитиха командира на украинската военна част, подполковник Владимир Садовик. По данни на агенция УНИАН, проруски активисти насила са вкарали Садовик в автомобил и са го откарали в неизвестна посока. Информацията идва на фона на продължаващите про- и антируски протести в различни части на Украйна.

В град Севастопол се стигна до сблъсъци между протестиращи, подкрепящи сближаването с Русия и отцепването на полуострова, и техни противници. Кореспондент на Би Би Си предаде, че руски военнослужещи са завзели украински граничен пункт в западната част на Крим, блокирайки в него около 30 души. По данни на говорител на украинската държавна служба, руските военни вече контролират 11 гранични пункта в региона.

В източния град Луханск проруски активисти са завзели правителствени сгради и са поискали губернатора да подаде оставка. При сблъсъците в Крим се съобщава за ранени, но точният им брой не се посочва. Про- и антируските демонстранти взаимно се обвиняват за избухването на сблъсъците.

Междувременно стана ясно, че властите в Автономна република Крим обявиха, че възнамеряват във вторник да предложат проект за преминаване към руската рубла. Според премиера на Крим Сергей Аксенов целта е валутата да се смени безболезнено за гражданите и бизнеса.

Силите на Кремъл затягат хватката си около Крим, въпреки предупреждението на САЩ към Москва, че присъединяването на южния украински регион ще затвори вратата за дипломацията в напрегнатата конфронтация между Запада и Изтока, коментират анализатори. Международната общност вече заплаши Москва с изостряне на санкциите на ЕС срещу нея в близко бъдеще.


Виж коментарите (0)

Още по темата (4649):
01.05.2025 Зорница Илиева за сделката между САЩ и Украйна: Вече няма безплатен обяд
01.05.2025 Анализатори: Войната ще спре, когато Путин каже "победихме", Русия веднага може да спре огъня
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
24.04.2025 Александър Димитров: Европа в момента е между две войни 
21.04.2025 Мащабна въздушна тревога над Украйна: Експлозии в Киев, Николаев, Херсон и Черкаси
Още новини от Международни новини:
Нов закон в Гърция криминализира караваните
ЕС санкционира TikTok с 530 милиона евро
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
CBS News: Майк Уолц подава оставка
Откриха исторически артефакти при разкопки за нова метростанция в...
Четирима души загинаха, а един е откаран в болница, след падане в...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).