Две кофи котлен камък изкара девненец от електрически бойлер, закупен преди година. Тези дни нагревателят на уреда гръмнал, а от техносервиза на "Елдом“ - Варна отговорили на своя клиент, че могат да отстранят повредата едва след Нова година, съобщава "Девня - древна и модерна".
Мъжът преценил, че няма как да стои без топла вода толкова дълго време и въпреки, че бойлерът все още е в гаранция, решил да го отвори и да го поправи сам. Така попаднал и на шокиращата гледка – една трета от бойлера, чиято вместимост е 120 литра, бил пълен с камънаци, заради които нагревателят гръмнал.
По-големият проблем е, че това не е изолиран случай и вероятно на голяма част от девненци им се налага често да ремонтират бойлерите си. А още по-големият проблем е, че тази вода е за питейно-битови нужди и немалко хора я ползват за готвене и пиене.
Възниква и въпросът на какво основание се иска повишаване на цената на водата, след като очевидно се доставя на абонатите вода, която е вредна за човешкото здраве, особено за бъбреците, както и за битовите електроуреди.
"Има ли изобщо ВиК пречиствателна станция в Девня и как се контролират процесите там?!“, пита нашият читател.
"Варовикът е ясен. Мръсотията обаче е от замърсените и жабясали водоеми, от отложения варовик и утайки по водопреносната мрежа! Само хлорирането не е достатъчно. Трябва да се изпразват и измиват водоемите, след което да се дезинфекцират!", коментира в "Забелязано в Девня" бившият кмет на общината Антон Тончев.
"Девня - древна и модерна" препрати сигнала до Регионалната здравна инспекция във Варна, откъдето са длъжни да контролират качествата на питейната вода.
Анонимен
на 01.01.2020 г.
На 3-4 години профилактика, задължително ! Винаги има варовик поради гадната вода във водопреносната мрежа. За това си плащаме дебело ! Най-лесния опит за да видите нагледно качеството на водата - напълнете една тавичка вода до ръба и я оставете да се изпари . На дъното ще видите менделеевата таблица и какво ви продава ВИК !
Чопър
на 30.12.2019 г.
Много ма съмнява да е за 1 г.тоя котлен камък.
Анонимен
на 30.12.2019 г.
По добре варовик, отколкото мека вода. Корозията е в пъти по голяма.А що се отнася за пиене на вода от чешмата това е все едно да пиеш от тоалетната чиния.По добре преварена от бойлера, той служи и като естествен утаител.
BlnD
на 30.12.2019 г.
нали всички се сещате, че водата минава и през километри тръби, преди да стигне до вас? Не искам да защитавам ВиК, но колкото и да си подменят "инвентара", тръбите по старите панелки са си от едно време...а тях не ги сменят... И няма бойлер на тази планета, в който да няма котлен камък...
Plovdivchanin-maina
на 30.12.2019 г.
Варовика се натрупва по горещите метални части на водонагревателя, особено по тези които не се изключват и работят денонощно. Аз имам два бойлера единия е постоянно включен а другия го включвам само вечер. При профилактика постоянно включения имаше 2 пъти повече котлен камък от този който се включва само вечер. И при двата бойлера консумацията на вода е една и съща. Аз лично на 2 максимум 3 години ги отварям и ги почиствам.
локомотив пд
на 30.12.2019 г.
Всички градове в които водата се вади от сондажи е пълна с кобленц камък и манган.Въча е решението но никой не знае кога.
s2000
на 30.12.2019 г.
преди две години отворихме стария ни бойлер да му направим профилкатика....гледката беше доста притеснителна....за 4-5 години имаше почти половин кофа котлен камък.... не знам изобщо как някой пие тази вода, в Пловдив напоследъл също е много твърда водата
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.