Образователен форум се проведе край Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:11 / 08.05.2025
237
Първи регионален форум по проблемите на образованието в малките населени места се проведе в Аврен. В събитието, организирано от община Аврен, съвместно с ОУ "Христо Ботев“, взеха участие представители на Министерство на образованието и науката, РУО – Варна, кметове и зам. кметове на малките общини в област Варна, представители на дирекциите по образование в общините, директори на училища и учители.

Събитието получи подкрепата и на доц. д-р Емил Радев, член на Европейския парламент, който изпрати поздравителен адрес до участниците и организаторите, и им пожела успешна работа и резултати в усилията за създаване на модерна и вдъхновяваща училищна среда.

Кметът на община Аврен Емануил Манолов откри форума с послание, че всяко дете, независимо от това къде е родено и къде се обучава, има право на качествено образование в съвременна учебна среда. Той подчерта, че е изключително важно децата да бъдат научени как да търсят и намират точна и вярна информация в днешния дигитален свят, да мечтаят, да си поставят цели и да ги постигат с помощта на своите учители. Г-н Манолов поздрави участниците в събитието и допълни, че следващата година то ще се организира в национален мащаб.

Гост-лектори на Първия регионален форум по проблемите на образованието в малките населени места бяха проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, инж. Димитър Димитров, съучредител и вдъхновител на движението "Сподели и Вдъхнови“, проф. д.п.н. Николай Колишев и проф. д-р Илиян Ризов от Департамент за информация, квалификация и продължаващо образование към Шуменски университет "Епископ Константин Преславски“ и проф. д-р инж. Теодора Бакърджиева от Катедра "Компютърни науки“ на ВСУ "Черноризец Храбър“. Темите, които бяха представени, свързани с лидерството, създаването на екипи, творческото обучение, ученето чрез игра и изкуствения интелект, предизвикаха огромен интерес и според участниците в събитието, ще бъдат полезни в бъдещата им работа.

Силно послание за необходимост от национална програма и стратегия за развитие на малките училища в страната отправиха участниците в дискусионната част на форума, в която взе участие и г-жа Полина Фетфова - началник на отдел "Квалификация и кариерно развитие“ в Министерството на образованието и науката.

Модераторът на събитието г-жа Марица Гърдева подчерта, че учителите в малките населени сместа са героите на нашето време, защото успяват с много ентусиазъм и почти без пари, често преподавайки в слети паралелки, да постигат резултати на НВО понякога по-добри от тези в училищата в някои от големите градове.

Проблемите, които поставиха участниците във Форума са общи за малките населени места и решаването им не търпи отлагане:

- Намалява броя на учениците, увеличават се маломерните паралелки и необходимостта от сливане на паралелки.

- Средствата са крайно недостатъчни за пълната издръжка на училищата в малките населени места.

- Слаб интерес от страна на бизнеса за партньорства и затруднен достъп до проекти и външно финансиране.

- Обучават се почти 100% деца-билингви, а учебното съдържание не е съобразено с това и резултатите на НВО са трайно ниски там.

- Липса на квалифицирани кадри. По-малкият брой ученици води до формиране на малък училищен бюджет. Това определя по-ниски работни заплати и липса на допълнителни възнаграждения.

- Голямата административна дейност се поема само от един директор и един счетоводител. Свръхнатовареност на учителите с документация и допълнителни ангажименти.

- Незаинтересованост от страна на родителите и учениците към учебния процес.

- В по-голямата си част училищата се отопляват на твърдо гориво и нямат възможност да кандидатстват за финансиране за по-икономично и екологично отопление.

- Поради малкия брой ученици, училищата в малките населени места са ограничени да кандидатстват и по повечето национални програми.

- Училищните автобуси, които извозват децата до средищните училища са морално и технически амортизирани.

- Често МОН не се съобразява при определянето на т.н. "защитени училища“ и децата се налага да бъдат прехвърляни да се обучават в друга община.

- Процедурата за прекатегоризиране на учителския труд на 2-ра категория отдавна е останала само като добро пожелание.

Г-жа Полина Фетфова бе изключително впечатлена от факта, че повечето от учителите в малките населени места имат по няколко специализации и преподават по няколко предмета, често в слети паралелки. Тя пое ангажимент да запознае Министъра на образованието Красимир Вълчев с поставените проблеми и участниците във Форума да получат отговор от МОН за възможностите и стъпките за тяхното разрешаване.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Варненци пострадаха при катастрофа на АМ "Тракия"
Ограничават движението по АМ "Европа"
Година и 10 месеца затвор: Осъдиха мъж в Търговище за шофиране сл...
След убийството на Магдалена в Хасково: Има ли списъци на момичет...
Аутопсията на 7-годишното дете от село Литаково е готова
Адвокатът на Иван, обвинен в зверското убийство на Магдалена: Мом...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).