Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Образователен форум се проведе край Варна
Автор: Екип Varna24.bg 13:11 / 08.05.2025Коментари (0)375
©
Първи регионален форум по проблемите на образованието в малките населени места се проведе в Аврен. В събитието, организирано от община Аврен, съвместно с ОУ "Христо Ботев“, взеха участие представители на Министерство на образованието и науката, РУО – Варна, кметове и зам. кметове на малките общини в област Варна, представители на дирекциите по образование в общините, директори на училища и учители.

Събитието получи подкрепата и на доц. д-р Емил Радев, член на Европейския парламент, който изпрати поздравителен адрес до участниците и организаторите, и им пожела успешна работа и резултати в усилията за създаване на модерна и вдъхновяваща училищна среда.

Кметът на община Аврен Емануил Манолов откри форума с послание, че всяко дете, независимо от това къде е родено и къде се обучава, има право на качествено образование в съвременна учебна среда. Той подчерта, че е изключително важно децата да бъдат научени как да търсят и намират точна и вярна информация в днешния дигитален свят, да мечтаят, да си поставят цели и да ги постигат с помощта на своите учители. Г-н Манолов поздрави участниците в събитието и допълни, че следващата година то ще се организира в национален мащаб.

Гост-лектори на Първия регионален форум по проблемите на образованието в малките населени места бяха проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, инж. Димитър Димитров, съучредител и вдъхновител на движението "Сподели и Вдъхнови“, проф. д.п.н. Николай Колишев и проф. д-р Илиян Ризов от Департамент за информация, квалификация и продължаващо образование към Шуменски университет "Епископ Константин Преславски“ и проф. д-р инж. Теодора Бакърджиева от Катедра "Компютърни науки“ на ВСУ "Черноризец Храбър“. Темите, които бяха представени, свързани с лидерството, създаването на екипи, творческото обучение, ученето чрез игра и изкуствения интелект, предизвикаха огромен интерес и според участниците в събитието, ще бъдат полезни в бъдещата им работа.

Силно послание за необходимост от национална програма и стратегия за развитие на малките училища в страната отправиха участниците в дискусионната част на форума, в която взе участие и г-жа Полина Фетфова - началник на отдел "Квалификация и кариерно развитие“ в Министерството на образованието и науката.

Модераторът на събитието г-жа Марица Гърдева подчерта, че учителите в малките населени сместа са героите на нашето време, защото успяват с много ентусиазъм и почти без пари, често преподавайки в слети паралелки, да постигат резултати на НВО понякога по-добри от тези в училищата в някои от големите градове.

Проблемите, които поставиха участниците във Форума са общи за малките населени места и решаването им не търпи отлагане:

- Намалява броя на учениците, увеличават се маломерните паралелки и необходимостта от сливане на паралелки.

- Средствата са крайно недостатъчни за пълната издръжка на училищата в малките населени места.

- Слаб интерес от страна на бизнеса за партньорства и затруднен достъп до проекти и външно финансиране.

- Обучават се почти 100% деца-билингви, а учебното съдържание не е съобразено с това и резултатите на НВО са трайно ниски там.

- Липса на квалифицирани кадри. По-малкият брой ученици води до формиране на малък училищен бюджет. Това определя по-ниски работни заплати и липса на допълнителни възнаграждения.

- Голямата административна дейност се поема само от един директор и един счетоводител. Свръхнатовареност на учителите с документация и допълнителни ангажименти.

- Незаинтересованост от страна на родителите и учениците към учебния процес.

- В по-голямата си част училищата се отопляват на твърдо гориво и нямат възможност да кандидатстват за финансиране за по-икономично и екологично отопление.

- Поради малкия брой ученици, училищата в малките населени места са ограничени да кандидатстват и по повечето национални програми.

- Училищните автобуси, които извозват децата до средищните училища са морално и технически амортизирани.

- Често МОН не се съобразява при определянето на т.н. "защитени училища“ и децата се налага да бъдат прехвърляни да се обучават в друга община.

- Процедурата за прекатегоризиране на учителския труд на 2-ра категория отдавна е останала само като добро пожелание.

Г-жа Полина Фетфова бе изключително впечатлена от факта, че повечето от учителите в малките населени места имат по няколко специализации и преподават по няколко предмета, често в слети паралелки. Тя пое ангажимент да запознае Министъра на образованието Красимир Вълчев с поставените проблеми и участниците във Форума да получат отговор от МОН за възможностите и стъпките за тяхното разрешаване.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
България в еврозоната
Пенсионната реформа
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: