Пет фирми искат да обезвреждат 2 640 тона опасни химикали от "Полимери“

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:19 / 21.12.2016
2112
Общо пет са подадените оферти за утилизирането на 2 640 тона опасни химически вещества от фалиралия девненски завод "Полимери". 

Документи за участие в обществената поръчка, обявена от Областна администрация-Варна са подали "Полиеко", ДЗЗД "Еко-Кемикъл", "Екомакс" ООД, "Консорциум Ви Пи Инд-Еко" и "Кемокоп". Предстои да бъде извършена оценка на предложенията и определянето на изпълнител на поръчката, чиято прогнозна стойност е за близо 16 млн. лева.

Спечелилата фирма ще трябва да натовари транспортира и предаде за обезвреждане опасния отпадък, представляващ халогенирани остатъци от дестилации и остатъци от тежки фракции. Унищожаването трябва да стане чрез износ и наземно изгаряне в специализирано съоръжение. Настоящата обществена поръчка бе обявена две години след като комисия започна да описва опасните химически отпадъци, намиращи се на територията на фалиралия през 2012 година завод в Девня. 

През август 2015 г. областният управител Стоян Пасев заяви, че до края на годината, съхраняваните на територията на бившия завод "Полимери" в Девня опасни количества трихлоретан, трябва да бъдат транспортирани до завод в Европа, където да бъдат утилизирани. Тогава той посочи, че е внесъл предложение в МС за финансиране на утилизацията и 4 завода от Италия, Полша, Германия и Франция, са предоставили информация за възможностите си.
Проблемите с опасните нимикали започнаха през май, 2012 година, когато бе регистрирана авария в завода в Девня с два последователни теча на трихлоретан от голям резервоар за съхранението му. Още тогава МОСВ даде указания на тогавашния директор на предприятието за работа с фирмите, които извършват третиране на опасните продукти. 

Посочено бе, че при липса на подходящо съоръжение за оползотворяване на отпадъците в страната, комплексното разрешително дава възможност, при съответната организация за износ, да се използват инсталации в Румъния или Франция. Прехвърлянето на химикалите в съседния резервоар тогава се оказа невъзможно, тъй като той бе пълен с луга. Наложи се след новото изтичане на трихлоретан през 2014 година, преместването все пак да бъде извършено, като преди това лугата бе източена. Заради забавянето "Полимери" отнесе глоба от над 5 млн. лева.


Източник: Монитор

Виж коментарите (0)

Още по темата (89):
08.01.2021 Прокарват газопровод до бившия завод "Полимери"
21.07.2020 Върнаха къмпинг "Каваци" на семейство Баневи, те се опитват да влязат във владение
22.02.2020 Николай Банев се изгаври с главния прокурор от затвора
14.02.2020 Банева: Никога не сме били бегълци, доброволно се върнахме в България
26.11.2019 Запорираха имущество на Баневи за над 140 млн. лева
22.10.2019 Десет адвоката бранят милионерите Баневи в съда
Още новини от Регионални новини:
Как скандал прерасна в денонощен тормоз
След пострадало дете започват проверка на детски център
Една област във Варненско ще получи стабилна финансова инжекция з...
Пътят София-Варна е блокиран! Има катастрофа и един ранен!
Арестуваха мъж, ухапал майка си
Почивката в Слънчев бряг излиза колкото тази на Бали, а Токио се ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).