Свещеници тръгват на уроци за екскурзоводи. Това стана ясно на черноморския туристически форум в курорта "Св. св. Константин и Елена". Идеята богослови да станат гидове за манастири и църкви у нас е залегнала в бъдещата стратегия за развитие на поклонническия туризъм, съобщи Ваня Касабова, председател на Християнския съюз и член на Националния борд по туризъм. Докато в България все още се пише такава стратегия, в северната ни съседка се развива отпреди десет години. Над 6 хиляди поклонници годишно посещават организирано манастири и църкви в Румъния, съобщи духовникът Каталин Никулеску. Той е с три дипломи за инженерство, богословие и туризъм. 30% са по-ниски таксите на румънската патриаршия за маршрутите в сравнение с тези на туроператорите. В храмовете гостите се посвещават в ритуалите, молитвите преди хранене, получават благословия и религиозна информация. Средно 2 евро струва манастирската чорба с основното ядене, десерт и питие. 10 лева е таксата за българските миряни, които посещават монашеска обител в Румъния. За по-богатите има построени хотели към манастирите.
Около 500 поклонници от северната ни съседка тази година са посетили манастирите у нас. Всяка година на 27 октомври идват по няколко автобуса от Румъния в Басарбовския манастир да почетат св. Димитър Басарбовски, който се счита за закрилник на Букурещ.
В България има над 150 манастира, а тези, които предлагат условия за нощувка, се броят на пръсти, казаха свещеници. Абсурдът е, че партизански къщи, а не храмове са в остарелия списък на националните паметници на културата. Инициативен комитет работи вече за възстановяване на 40-те манастира край София и превръщането им в малката Света Гора. Сред първите дарители, запалили се по идеята, са собственикът на в. "Стандарт" Тодор Батков, Георги Гергов, Благой Рагин, посочи Ваня Касабова.
Източник: в. "Стандарт" |