Работници в "Евксиноград" се заеха да върнат пясъка на плажа

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:57 / 21.04.2012
1444
Пясъкът, който вълните отмъкнаха през зимата, трябва да се върне на плажа. С тази задача са се заели работниците в правителствената резиденция "Евксиноград". Морето "изяде" голяма част от ивицата на родното крайбрежие.

От стихията пострада и малкият бутиков плаж под прословутото "Слънчево бунгало", в което обичаше да отсяда експрезидентът Георги Първанов. Сега багер събира дюните, за да има къде да придобиват загар гостите на комплекса през лятото. По-пострадали от бурите обаче са буните по брега на резиденцията.

Експерти вече са ги обиколили, чака се оценката им, за да започне укрепването на брега. Миналото лято те бяха удобен пристан на лодките от близката рибарска кооперация "Траката". С въдичарите се сближи премиерът Бойко Борисов и ходеше наслука с тях. "Слънчевото бунгало" освен със собствен плаж разполага с басейн и барбекю.

До кокетната еднофамилна къща се слиза с открит асансьор. Тя е строена по Татово време през 70-те години според изискванията на Людмила Живкова. Нарича се "Слънчево" заради близостта му с една от най-големите реликви на "Евксиноград" - слънчевия часовник.

Той е подарен от кралица Виктория на царската фамилия. "Нека другите да отброяват бури и дъждове, аз ще броя слънчевите часове", гласи надписът на уникалното устройство.

В мрачните априлски дни кипи усилен труд в градината. Една от атракциите са вековните кедри - калифорнийски и хималайски. Целият парк се е ширнал на 550 дка. Сега там са нацъфтели само лалетата и теменужките. В оранжериите на резиденцията обаче подготвят рози, рододендрони, азалии и боскети, внесени навремето от Южна Франция.

Работниците разчистват пространството около романтичното езеро с лилиите, където миналото лято се венча външният министър Николай Младенов.

Дворецът "Евксиноград" напомня френските ренесансови замъци от XVIII век. "Това е единственият дворец у нас и той би трябвало да придобие блясъка, с който се гордеят замъците, отворени за посещения в Европа", смята главният секретар на кабинета Росен Желязков. Предстои сградите в резиденцията да се лъснат с европари. Проектът предвижда да се направи цялостна реставрация и консервация на историческия комплекс.

Той обаче и сега носи знаците на "царствения си произход". Във фоайето до входа погледа привлича френският полилей, пищно украсен със златни лилии и царска корона, подарен на Фердинанд от кралската династия на Бурбоните.

Два сини дракона с осветителни тела пазят входа към приемните. Освен тях на първия етаж е спалнята на принц Кирил. Легендите говорят, че тя се намира близо до входа, защото принцът е бил известен с фриволното си отношение към дамите и му е било по-лесно да влиза и излиза незабелязано с компания. В музикалния салон централно място заема роялът на Елеонора фон Райс, втората съпруга на Фердинанд.

В така наречената Огледална зала пък е един от най-ценните експонати - часовник с образа на Краля Слънце Луи ХIV. Тук управниците ни и преди, и сега са посрещали държавници от цял свят.

Кулинарната листа на главната готвачка Пенка Радева по традиция се сменя на всеки две седмици. Цената на прословутото кюфте на властта е закована от години на 1,38 лв. Сред засуканите ястия са тигрови скариди със сусам.

Рибите също са на почит - от пъстърва до сьомга и лаврак. За да е цялостно удоволствието на посетителите, на видно място в заведението се предлагат пури и двайсетгодишен евксиняк - конякът, който се произвежда и отлежава в избата на "Евксиноград".

Бутилка от ценното питие струва между 32 и 57 лв. според това колко години е отлежал - десет или двайсет. Евксинякът се прави от два сорта грозде - димят и юни блан. Създател на дестилата за коняка е един от първите управители на изба "Евксиноград" Леонид Лукианов. В половинвековните бъчви се наливат пет вида бели вина. Всяка от тях събира по три тона.

Те са подредени на три етажа под земята. Врачански мискет - любимото вино на Тато, траминер, немски ризлинг с червен мискет, шардоне и мускат отонел са гордостта на избата. Гроздето за тях се бере от собствените масиви на резиденцията, които са 11 хектара. Два вида ракия също се правят в резиденцията - млада и резерва.

Чужденци и родни летовници посещават избата и заради уникалната царска колекция от стари вина. В енотеката се съхранява най-старото вино - френско бордо от 1878-а, връстник на Освобождението.

Шампанско от 1929 г. също е една от забележителностите. Любителите на марката "Евксиноград" могат да пазаруват свободно вино, ракия и коняк от магазина на входа на резиденцията.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Автомобил на НСО катастрофира край Аксаково - Кирил Петков е бил ...
Започва най-мащабният ремонт на Дюлинския проход
Зловещо убийство: Откриха обгорени тленни останки на мъж
57-годишен мъж от село Новачене е изчезнал след скандал 
Калин Стоянов: Собственикът на оръжието, с което дете рани друго ...
Калин Стоянов: Превишена скорост е очевидната причина за тежката ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).