 © Impact Press Group |  | Снимката е илюстративна | Жители на вълчидолското село Войводино се канят да излязат на протест срещу изграждане край селото на депо за отпадъци, съобщава "Дарик“. Срещу създаването на сметище е голяма част от населението на селото. Хората ще изразят своето недоволство в 14,00 часа. За тогава в селото е насрочено обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействие на проекта върху околната среда.Проектът за Регионално депо за отпадъци - регион Провадия предвижда то да бъде разположено на километър от Войводино. Площадката ще събира отпадъците на общо 9 общини - Провадия, Аврен, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол и Суворово.
Предвиденият край вълчидолското село терен е с площ 735 декара, които са пасища и мери държавна собственост . Предвижда се депото да се експлоатира 30 години, като годишно там ще бъдат приемани и третирани 40 000 тона твърди битови и строителни отпадъци.
Местните са притеснени, че ще бъде унищожена природата и замърсена водата им. Според тях сметището ще се намира във вододайна зона, която захранва 9 населени места. Местността край Войводино е дом за различни защитени видове птици и животни - защитени видове.
"Селото е с уникална, чиста природа и никой от живеещите тук няма да позволи то да се превърне в сметище. Не сме наематели в селото, имаме домове и никой няма право да изгражда сметище в селото без наше съгласие", скочиха жители на Войводино.
"Ако позволим селото ни да бъде замърсено, поколенията след нас ще ни проклинат, че не сме им запазили имотите чисти, хубави и да могат да ги ползват", заяви Атанас Атанасов, който живее там от 35 години и е един от недоволните.
Местните са решени да бранят интересите си с всички възможни законови средства. Не е изключено обаче да се стигне до блокиране на пътища, закани се Атанас Атанасов.
Стартира и подписка срещу изграждането на сметище в района от жителите на селото. Събраните подписи с искането ще бъдат изпратени до кмета на община Вълчи дол, председателя на Общинския съвет, областния управител, министъра на околната среда и водите и дори на министър-председателя.
В Доклад за оценка за съвместимост, публикуван на сайта на Регионалната екоинспекция, се отбелязва, че площадката край Войводино не попада в обхвата на най-близката защитена зона - "Суха река". Има вероятност реализацията на проекта да доведе до намаляване числеността на видовете, чиито местообитания са предмет на опазване в "Суха река". Степента на отрицателно въздействие обаче се оценява като ниска, а реализацията на проекта няма да окаже негативно въздействие върху "Суха река" и останалите защитени зони, до които се намира, е основният извод в Доклада.
Поради предвидените в инвестиционното предложение дренажни системи, пречиствателни съоръжения и мероприятия с оглед недопускане на запрашаване на площадката на депото и проникване на инфилтрата в почвата, не се очаква неблагоприятно въздействие на опасните вещества и смеси по време на строителството и неговата експлоатацията.
Съставът на отпадъците и дейностите при изграждането и експлоатацията на депото (правилното съхранение на опасните отпадъци) не предполагат образуване на други опасни вещества.
Теренът край Войводино е най-подходящият в екологично отношение за изграждане на депото, обясни Диана Петрова, главен експерт "Устройство на територията". В инвестиционното предложение обаче е предвидена алтернативна площадка край с. Венчан, община Провадия. Тя е с площ 556 декара и може да приеме депото при невъзможност да се използва предвидения във Войводино терен.
Всички мнения, възражения и предложения, получени по време на обществените обсъждания, ще бъдат представени на компетентния орган, който трябва да се произнесе, увери Петрова.
Преди общественото обсъждане в 14,00 в читалището във Войводино, такова ще има и в 10,00 часа в общината във Вълчи дол. |