Диагностично-консултативният център в Девня планира да открие травматологичен сектор за нуждите на работниците от промишления комплекс и жителите на общината. Това съобщи управителят на поликлиниката Константин Янков. Здравното заведение разполага с необходимото медицинско оборудване и човешки ресурс, за да оказва бърза и квалитетна доболнична помощ - рентген, лаборатория, ехограф, хирург, травматолог и ортопед.
Заради тежкото финансово положение, което бе блокирало изцяло дейността на поликлиниката при управлението на предходния й шеф, много девненци и работещи в промишления комплекс търсеха медицинска помощ в свръхнатоварения Спешен център във Варна. Това костваше на пациентите ценно време за транспортиране до областния център, чакане на опашки и други несгоди, които понякога са фатални за живота и здравето.
Въпреки че настоящият управител и новият кмет на Девня Свилен Шитов успяха да отблокират запорираните сметки на поликлиниката и тя започна да изплаща ритмично старите си задължения, много девненци и представители на бизнеса все още си мислят, че ДКЦ-то или не функционира, или не е в състояние да предлага квалитетна помощ, което не отговаря на истината. Нужен е обаче финансов ресурс, за да могат пострадалите при трудови злополуки работници да разчитат на услугите на поликлиниката.
Затова другата седмица ДКЦ I-Девня, съвместно с представители на Общината, започват информационна кампания, която ще обхване всички фирми, работещи на територията на промишления комплекс, които по предварителна информация са минимум 50. Идеята е представителите на бизнеса и индустрията да бъдат убедени, че доболничната помощ, която предлага ДКЦ I-Девня, не е по-лоша от тази във Варна.
За да заработи травматологичният кабинет, е необходимо представителите на бизнеса и индустрията да сключат договор с поликлиниката, по силата на който ще плащат символична месечна такса. Тя варира от 75 до 150 лева - в зависимост от броя на работниците, наети от съответната фирма. Тези пари ще отиват основно за заплатите на здравните специалисти и поддръжката на медицинското оборудване.
Ако проектът за травматологичен сектор се реализира, то той ще има и социален ефект. "Няма да върнем нито един жител на община Девня, потърсил помощ при нас, дори и да не е здравноосигурен и да дойде без пари", увери управителят на поликлиниката Константин Янков.